06 Mart 2020 Cuma, 12:49

Dede cinayetinde 1’i kız 5 sanığın yargı sürecine devam

Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede’nin öldürülmesiyle ilgili davada, iddia makamı savcılığın mahkemeye dinleteceği tanık ve sunacağı emare kalmadı“TÜRKİYE’DEKİ TANIKLAR GELEMEDİ”…
Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, dün mahkemede söz alarak, Türkiye’de bulunan ve mahkemeye dinletmek istediği tanıkların, hem kendilerinin hem de İçişleri Bakanlığı’nın tüm girişimlerine rağmen, Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından gelişine izin verilmediğini belirtti ve davasını kapattığını beyan etti. Dava, savunmanın dinlenmesi için 12 Mart’a ertelendi.

Gazimağusa’da, Ocak 2018’de evinden kaçırılıp zorla götürüldüğü Çanakkale Göledi’nde dövülerek öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili, 1’i kız 5 sanığın yargı süreci devam ediyor. Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, davasını kapattı. Mahkeme başkanı Fatma Şenol, sanık Nidai Şanlı’ya (29), Ozan Körkurt’a (19), Onur Körkurt’a (22), Simge Dağdur’a (K-18) ve Zekeriya Kurucu’ya (23) haklarını hatırlattı.

İtham edildikleri “Adam öldürme”, “Yaralamak için adam kaçırma”, “Ciddi darp” ve “Tehlikeli silah taşıma” suçlarının hiçbirini kabul etmeyen genç sanıklar, avukatları aracılığıyla mahkemeden, durumlarını tezekkür için süre istedi. Davada, söz sırası savunmaya geçti. Avukatlar, bundan sonraki celselerde, mahkemeye iddialarını ispat için tanık dinletecek.

57 tanık dinletip, 230 emare sundu Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, Türkiye’de bulunup mahkemeye dinletmek istediği tanıkların, hem kendilerinin, hem de İçişleri Bakanlığı’nın tüm girişimlerine rağmen, Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından gelişine izin verilmemesi nedeniyle mahkemeye dinletemeyeceğini beyan edip, davasını kapattı. Mustafa İldeniz, davasını şüpheden ari bir şekilde ispatlamak için bugüne değin mahkemeye 57 tanık dinletip, meseleyle ilgili 230 emareyi ibraz etti.

Mahkeme, davayı kaldığı yerden devam edilerek savunmanın dinlenilmesi için 12 Mart 2020’ye tehir etti.

Sedef BOŞNAK – Kıbrıs Gazetesi

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz