Delta Marina’dan Akpınar’a tam destek

546 kez izlendi, 31 Temmuz 2015 Cuma

Yeni Liman sezon açılışını yaptı. Kapasitesi yükselen ve teknik alt yapısı geliştirilen marinada Ramazan Bey, sorunlarında hal olmasını diledi. Karpaz’dan çıkış yapan bir teknenin yurt dışından gelmiş gibi muamele görmesinin sürdülemeyeceğini hatırlattı ve Girne Amerikan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’ın başına gelenlerin halen daha diğer tekne sahiplerinin de başına geldiğine vurgu yaptı.

Ceren ERCİH

Ramazan Bey kapasitenin artırıldığını ancak yine de yeterli olmadığını belirtti: “1974 yılında açmış olduğumuz marinamızın kapasitesi daha önce 100 tekneydi. bugün bu kapasite yetersiz olduğundan dolayı daha büyük kapasiteye htiyaç var ama bugünkü şartlarda 100 olan tekne sayısını 150’ye çıkardık. Amatör tekneler için, bahçesinde teknesini bulunduranlar için yat rampası dediğimiz bir yat rampasını icaat ettik. Böylece artık herkes rahat bir şekilde teknesini denize indirebilecek ve denizden teknesini çıkarabilecek, günlük seyahatler yapabilecek. Eskiden ihtiyacımız olan kızak rampasını ortadan kaldırdık ve rıhtım boyunda boş bölgemizi de marina sahasına kazandırdık. Tekne sahiplerine hizmet sunmak adına elektrik su ve yangın sisteminin yer altına indirilmesi gerekiyordu. Bununla ilgili tüm marina tabanında bu sistemi yaptık. Şuanda tekneklere 25 ayrı istasyondan su ve elektrik sistemini kazandırdık. Yangın istsyonlarınında üçünün faaliyetini gerçekleştirdik. Böylece marinayı günün şartlarına uygun hale getirmiş olduk. Bir yatçının çarşıya braktığı bir gelir ortalama bir turistin bıraktığı gelirden 25-30 kat daha fazla. Rezervason alamadığımız için rezervasyonlar geri dönüyor. Turizm açısından çok önemli bir kayıp.

Girne Amerikan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Serhat aKpınar’ın başına gelenlerin diğer yatçılar için halen daha sürdüğünü belirten Ramazan Bey, bu uygulamanın sürdürlemez olduğunu şu sözlerle savundu: “Girne Amerikan Üniversitesi’nin sahibinin de başına gelen olay hala daha devam ediyor. Bizim ülke olarak yat turizminin önemini fark edip, Kapraz’daki bir marinadan çıkan bir teknenin yurt dışından gelmiş gibi hizmete tabii olması sürdürülebilir değil. Bu çok anlamsız bir uygulama. Bunun yetkililerimizden süratla kaldırılmasını istiyoruz ve yat yönetmeliği ve yat yasalarınında hızla hayata geçirlmesi en büyük beklentilerimizden bir tanesi. Girne’nin birden çok marinaya ihtiyacı var. Bu noktada yeni hükümet programında heyecanla okuduk ama umarım hayata geçmesi çok uzamaz.”

www.kibriswebtv.com

Etiketler: Kıbrıssondakika'dan Slider Üstü
Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz