21.7 C
Lefkoşa
16 Haziran 2021 Çarşamba

Derviş Eroğlu:”Maraş’ın Açılması Doğru ve Yerinde Bir Karar”

UBP Onursal Başkanı, 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kapalı Maraş’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti idaresinde aşama, aşama, açılmasının doğru, yerinde bir karar olduğunu” belirtti.

Derviş Eroğlu, tüm Ulusal Birlik Partililere, Devletine, vatanına bağlı herkese UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Ersin Tatar’a oy vermeleri çağrısında bulundu.

Eroğlu, gündemde olan bazı konularla ilgili bir açıklama yaptı.

Derviş Eroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“ Doğu Akdeniz’de ülkemizi de yakından ilgilendiren çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

Kıbrıs konusundaki federal çözüm hayalleri Rum tutumu yüzünden Crans Montana’da 2017 yılı Temmuz ayında yapılan görüşmelerde tamamen çökerken Rum tarafının Doğu Akdeniz’deki gaz ve petrol arama faaliyetlerini, Türkiye ve KKTC’nin aleyhine olacak şekilde ileriye götürmesi kabul edilemez bir tutumdur.

Rumların yanı sıra Yunanistan da hiçbir hakkı olmamasına rağmen Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışmış, bu bağlamda Meis, Girit ve Kıbrıs adaları üzerinden Türkiye’ye yönelik tahrik ve tehditlerde bulunmuştur.

Bu tahrikler, tehditler, iddialar ve Kıbrıs görüşme sürecinin tamamen çöktüğü göz önüne alındığında Maraş’ın aşama aşama, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti idaresinde, Taşınmaz Mal Komisyonu marifeti ile açılması zamanında atılmış doğru ve yerinde bir karardır.

 

Esasen kapalı Maraş 1974 yılından bu yana hep gündemdeki yerini korudu. Pek çok kez ya Rum tarafı ile yapılan kapsamlı görüşmelerin ve kapsamlı bir anlaşmanın, ya da üzerinde konuşulan Güven Yaratıcı Önlemler Paketlerinin konusu haline geldi.

Ha bugün, ha yarın Kıbrıs sorunu çözülecek derken Maraş çürüdü, hayalet kent haline geldi.

1985 yılında ben Başbakan olduktan hemen sonra Maraş’ın açılması konusunu dönemin Türkiye Başbakanı rahmetlik Turgut Özal ile ele aldık. Sayın Özal’la açılması konusunda mutabık kaldık ve kendileri rahmetlik Adnan Kahveci’ye konu ile ilgili bir rapor hazırlattı ama Rumlarla görüşmelerin başlaması nedeni ile konu ertelenmişti.

Yine benin Başbakanlıklarım döneminde Maraş Güven Artırıcı Önlemler Paketlerinin konusu oldu. Biz, Maraş’a karşılık bize uygulanan hava, deniz ulaşımı ve spor ambargolarının kaldırılmasını istedik ama Rum tarafı hep reddetti.

2010-2015 Cumhurbaşkanlığım döneminde Maraş’la ilgili olarak yaşadığım en ilginç olay şu anda ABD Başkanlık yarışının önde gelen adaylarından biri olan Joe Biden’ın 2014  yılı Mayıs ayında beni ziyareti sırasında   Maraş’ı bir iyi niyet göstergesi olarak o gece birlikte yemek yiyeceğimiz Rum lider Nikos Anastasiadis’e vermemi önermesi oldu. Tabii ki ret ettim.

Ancak şunu da belirtmeliyim ki, 2010-2015 yılları arasındaki Cumhurbaşkanlığı görev sürem içinde Maraş’ın açılması üzerine çok durdum. Bu konuda bir rapor hazırlattım ve ilgili diğer makamlarla paylaştım.

Dolayısı ile Maraş’ın açılması konusu herkesten ve her şeyden önce KKTC Devleti’nin özellikle de Ulusal Birlik Partisi’nin konusudur.

 

Şimdi, açılma kararının UBP’li bir Başbakan tarafından Türkiye ile istişare içinde verilmesi de yerinde olmuştur.

Rum tarafının takındığı olumsuz tutum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ilgili kararları göz önünde bulundurulduğunda Maraş’ın KKTC idaresinde açılması kararı isabetli olmuştur ve Devletimize, halkımıza fayda sağlayacaktır.

Bu kararı alanları kutlarım.

İnanıyorum ki, bu kararla birlikte Kıbrıs konusunda bizler için yeni bir yol açılmıştır. Bu yol özgürlük, egemenlik ve Devletimize sahip çıkarak Türkiye ile sıkı işbirliği içinde ilerleme yoludur. Kararın halkımıza, milletimize hayırlı olmasını dilerim.

“ BİZİM OYLARIMIZ UBP ADAYINA”

Değinmek istediğim bir başka konuş ise Sayın Serdar Denktaş’a yakın bazı kişilerin hala yalanlara başvurarak benim ve eşimin Serdar Denktaş’ı desteklediğimizi orada burada söylemesidir.

Böyle bir şey asla söz konusu olamaz.

Bunu yapanların çirkin oyunları tutmaz.

Eşim benden de önce Ulusal Birlik Partisi üyesi, kurultay delegesi  olmuş, hayatının çok önemli bir kısmı UBP’nin başarıları için çalışmakla geçmiş bir kişidir.

Ben, UBP ve halkımızın takdirleri sayesinde bu ülkeye Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı olarak hizmet etme bahtiyarlığını yaşadığımın bilincindeyim.

Hal böyleyken bizlerin UBP’den ayrı düşmemiz mümkün değildir.

 

Dolayısı ile ben ve eşim tüm Ulusal Birlik Partililer ve Devletine, vatanına bağlı herkese UBP’nin Cumhurbaşkanı adayına oy vermeleri çağrısında bulunuyoruz.

Özetle, bizim oylarımız Ulusal Birlik Partisi’nedir.

Yaşanan olaylara bakıldığında bu seçim ülkemiz, geleceğimiz açısından hayli önemlidir.

Bu göz önüne alınarak herkes sandıklara gitmeli ve vatandaşlık hakkını kullanarak oy vermelidir.

Ben inanıyorum ki, halkımızın hür iradesi ile sonuç partimiz, halkımız ülkemiz, Devletimiz için güzel olacaktır.”

Ana Sayfa BASIN BİLDİRİLERİ Derviş Eroğlu:"Maraş'ın Açılması Doğru ve Yerinde Bir Karar"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 14 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ

Son 24 saatte yapılan test sayısı 7940 olup,15'i  yerel 25 pozitif vakaya rastlanmış, 27 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiştir. 6...