19.7 C
Lefkoşa
31 Ekim 2020 Cumartesi

“DİSİ’de trajik bir dağılma yaşanıyor”

Kıbrıs sorununun kritik günlerden geçtiği son günlerde, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in partisi eski partisi ve destekçisi DİSİ’de yaşanan bir dizi gelişme, Rum kamuoyunun en önemli gündem maddelerinden olmaya devam ediyor.

DİSİ içerisindeki ‘şahin’ kanatın temsilcilerinden olan AB Parlamentosu üyeleri Eleni Theocharous ve Kriakos Triandafilidis’in geçtiğimiz haftalarda basına yansıyan ve Anastasiadis’in ‘çözümcü’ tutumunu eleştiren demeçlerinden sonra DİSİ Yönetiminin ‘pasif’ bir tutum izlemesi tepkilere neden oldu.

Cyprus Mail yazarlarından Lukas Karalambus konuyla ilgili olarak hafta sonu yayımladığı makalesinde DİSİ’deki bu durumu ‘vahim’ olarak nitelerken, 2001 yılında Başkan Anastasiaidis’in ‘politik bir manevra’ olarak partiye kazandırdığı bu isimlerin şu anda fikir olarak aşırı sağcı siyasetçiler Nikos Papadapulos ve Lazaroz Mavros’tan bir farkı olmadığını vurguluyor.

Karalambus’un “DİSİ’nin trajik dağılması” adlı makalesinde “1974 yılının o vahim günlerinden iki yıl sonra Glafkos Klerides tarafından toplumun genelini domine eden ‘politik şizofreni’ ve ‘demagoji’ olmadan siyaset yapmak için kurulan DİSİ, şu anda aynı sorunlar içindedir” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Rum yazar “söz konusu vekillerin geçtiğimiz haftalarda peş peşe yaptıkları ‘provokatif’ bazı açıklamalar, partiyi bugün saçma sapan eleştirilerin ve kritiklerin hedefi haline getirmiştir” diye yazarken, partinin AB Milletvekili Kriakos Triandafilidis’in son açıklamaları ile birlikte DİSİ’nin nasıl bir ‘ideolojik’ dağılma yaşadığında açık bir gösterge olduğunu belirtti.

Karalambus “Partinin ‘süslerinden’ olan Triandafilidis’in açıklamaları bu durumu ortaya koyarken, daha da trajik olan durum DİSİ liderinin bu duruma müdahale edecek hiçbir yetkide olmamasıdır. Süs terimini partinin ideolojisi ile uzaktan yakından alakası olmayan-ve partinin salonunda bulunan süs bitkilerinden farksız- bu şahısların durumu anlatmak için kullandım. Aslında bu şahıslar, 2001’de Anastasiadis tarafından partinin penceresi kullanılarak-ve siyasi bir manevra olarak-partiye alınmışlardır. Bu durumu da daha önceki birçok yazımda vurguladım” diyerek, DİSİ’deki durumu anlatıyor.

Geçen hafta yaptığı açıklamaların yanı sıra her zaman gösterdiği ‘çözüm karşıtı’ duruşuyla ünlü DİSİ AP Milletvekili Eleni Theocharous’un da 2001 yılında Başkan tarafından partiye getirilenler arasında olduğunu belirten Karalambus, Kristos Klereides ve diğerlerinin de aynı zamanda DİSİ’ye getirildiğini belirtiyor.

Bu ‘transferleri’ eleştiren Karalambus “getirilenlerin DİSİ ile alakası, gelmeden önce parti için yaptıkları sert eleştirilerdi. Anastasiadis’in politik manevra adı altında partiye getirdiği bu ‘çözüm istemeyen ve ona inanmayan’ şahsiyetler dışında, yine politik manevra olarak şu anki müzakere masasına dışişleri bakanlığı kadrosundan getirdiği diplomat ‘üçlü’ de aynı kafadadır” şeklinde sert tespitlerde bulunuyor.

Aynı kafaya sahip bazı kişilerin de müzakerelerle ilgili çoğu komitede görev aldığını belirten Karalambus, Başkanın en büyük hobilerinden birisinin komite kurup oralara ‘süs’ atamalar yapmak olduğunu belirtiyor.

“Kafa olarak Nikos Papadapulos ve Lazaroz Mavros’tan hiçbir farkı olmayan Triandafilidis de bu şekilde ‘DİSİ’nin müzakerelerden sorumlu sözcüsü’ olarak atandığını” belirten Karalambus, bunun, Başkan Anastasiadis’in partiyi zora sokan acınası bir hamlesi olduğunu kaydetti.

Anastasiadis’in bu siyasi manevraların bir ‘bedeli olduğunu’ bilmesi gerektiğinin altını çizen yazarın “Triandafilidis’in Anastasiadis’i eleştiren hadsiz Davos açıklamasında (Akıncı’nın statüsünün yükseltilmesi, kendisininkinin düşmesi) bu durumu gördük. Anastasiadis aynen Eleni vakasında olduğu üzere hak ettiğini buldu” şeklinde ifadeleri de dikkat çekti.

Karalambus, söz konusu açıklamalar konusunda DİSİ’nin şimdiki lideri Averof Nefoitu’nun tutumunun da fecaat olduğunu belirterek, Neofitu’nun, Triandafilidis’i partiden kovmak yerine, parti meclisinde bu duruma ‘partinin kendi ayağını vurmaması için’ sessiz kalınması gerektiği söylemesini örnek gösteriyor.

“Neofitu’nun anlamamakta ısrar ettiği şey, bu türden açıklamaların, DİSİ’yi ‘isteyenin istediğini söylediği bir parti’ durumuna getirmekten başka bir şey olmadığıdır” diyen Karalambus “bu durumda parti kendi kendisini kafasından vurmaktadır. Partiye oy veren, sadık ve ciddi destekçileri bu durumu böyle yorumlamaktadır” diye vurguluyor.

“Ortada Lilikas ve Papadapulos gibi yaygaracı siyasetçiler ve onların partileri varken, DİSİ’nin de bu hale gelmesi akıllara ‘böyle başka bir partiye daha ihtiyaç var mı sorusunu getirmektedir” diye yazan Karalambus hal böyle olacaksa DİSİ’nin kapatılmasının en güzel yol olacağını belirtiyor.

Yazarın makalesinin devamı ise şöyle;

“Bu mantıkla, eğer bir vekil partisine karşı bir suç işlerse, Neofitu onun pozisyonunun koruyacak ve ‘toplumun yargılayacağını’ söylemektedir. İşin üzücü olan tarafı Neofitu’nun Anastasiadis’ten farksız olduğu gerçeğidir. Zira kendisi şu günlerde aynen Anastasiadis gibi bazı süsler partiye kazandırma uğraşı içerisindedir. Mesela bunlardan birisi olan eski enerji bakanı Solon Kasinis, fikir olarak Eleni Theocharous’dan farklı değildir. Bu durum da partide ciddiyetin bir kez kaybedilirse neler olabileceğine bir başka örnektir.”

Ana Sayfa Genel "DİSİ'de trajik bir dağılma yaşanıyor"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde Corona artışı önlenemiyor!

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde son 24 saat içinde yapılan testlerin sonucunda 166 yeni koronavirüs vakasına rastlandı. Önü alınamayan yükseliş tedirginliğe sebep oluyor...