17.9 C
Lefkoşa
30 Kasım 2021 Salı

Dolar 18 ayın zirvesinde

Bu bağlamda, dün son saat itibarıyla ABD borsalarında yüzde 8 kayıp olması ile 15 dakikalık devre kesici uygulandı. Hafta başında da uygulanan bu durum, 2008 finansal krizinden sonra ilk defa yapıldı. Avrupa borsalarında ise DAX ve Paris CAC 40 Endeksi’nde yüzde 11 kayıp yaşandı. Asya tarafında da sert düşüşler vardı Endonezya ve Tayland borsaları da dün yüzde 10 kayıp verirken; Türkiye içinde de satışlar derinleşti. BİST 100 dün 92 bin 800 puana geriledi ve günlük bazda yüzde 8’e yakın kayıpla son ayların en sert düşüşünü yaşadı.

Türk lirasının (TL) döviz karşısındaki kaybı da hızlandı. Dolar/TL,Türkiye serbest piyasalarında gün içinde 6.2850’yi aşarak Eylül 2018 sonrası en yüksek seviyeye çıktı. ABD Merkez Bankası (Fed) ve İngiltere Bankası’nın (BoE) erken faiz indirimi kararının ardından dün Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) da faiz indirimi bekleniyordu ancak kurul, zaten ekside olan faizi düşürmenin etkili olmayacağına karar vererek varlık alımlarını artırma kararı aldı. Buna göre, yıl içinde ek 120 milyar Euro varlık alımı yapılacak. Karar sonrası konuşma yapan ECB Başkanı ChristineLagarde, 2020 yılı Euro Bölgesi büyüme beklentisini yüzde 1,1’den yüzde 0,8’e; 2021 tahminini deyüzde 1,4’ten yüzde 1,3’e düşürdüklerini açıkladı ve gerekmesi durumunda ek araçlar kullanacaklarının da altını çizdi. Ayrıca, piyasalarda dünkü sert satışa rağmen altında da yüzde 3 kayıp vardı. Pozisyon kapanışlarının etkisiyle altın dün bin 575 dolar seviyesine gerileyerek ay içindeki tüm kazançlarını sildi. KKTC serbest piyasalarında ise sterlindeki düşüş ile Euro ve dolar kurlarındaki yükseliş dün de devam etti.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları 6.2368 TL, Euro 7.0086 TL, İngiliz Sterlini ise 7.9772 TL’den fiyatlandı. ECB faizleri stabil tuttu Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi’nin dünkü toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme kararı alındığı; politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25’te sabit bırakıldığı bildirildi.

Açıklamada, ECB’nin Euro Bölgesi finansal sistemine destek için geçici yeni uzun vadeli refinansman operasyonlarının (LTRO) sağlanacağı, bunların da Koronavirüs’ün yayılmasından etkilenen KOBİ’ler için banka kredisi desteği vereceği belirtildi. ECB, geçici net varlık alımlarıyla bu yıl sonuna kadar özel sektöre odaklanan 120 milyar Euro’luk net varlık alımını yapılacağını bildirirken bankalara geçici sermaye desteği sağlanacağına da vurgu yaptı. Para piyasalarında gerilim veya bankacılık sisteminde likidite sıkıntısı yönünde kayda değer işaretler görülmediğine yer verilen açıklamada, net varlık alımlarının gerektiği sürece devam edeceği hatırlatıldı. ECB Başkanı Christine Lagarde, dün Türkiye saati ile (TSİ) 16.30’da bankanın faiz kararlarına ve teşviklerin genişletilmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Piyasalar, Lagarde’nin basın toplantısında ek desteklere yönelik ipuçları aradı; bazı yatırımcıların 10 baz puanlık faiz indirimi beklerken, bankanın indirim yerine likidite desteği için teşvikleri artırması dikkati çekti.

Kıbrıs Gazetesi

Ana Sayfa EKONOMİ Dolar 18 ayın zirvesinde

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 30 KASIM 2021 SALI

Son 24 saatte yapılan test sayısı 21.350 olup, 234'ü yerel 278 pozitif vakaya rastlanmış, 187 kişi taburcu edilmiştir. 1 kişi yurt dışından ülkemize gelmiştir. 43...