23.5 C
Lefkoşa
25 Ekim 2021 Pazartesi

Dolar ve Euroda Yeni Rekor

Dolar/TL, 3,98 zirvesini görürken, euro/TL rekoru 4,6753 seviyesine taşıdı. Sterlin/TL ise güne 5,2606 / 5,2634 civarında başladı.

Türk Lirası, yeni güne kayıplarla başladı. Dolar 3,98’e çıkarak tarihi zirveyi yeniledi. Euro 4,6753 ile rekor kırarken, Sterlin de 5.2792 ile yeni zirvesini gördü.

Uzmanlar, kurdaki aşırı volatilitede ABD ile yaşanan gerilimin etkili olduğu belirtiliyor.

Yurt içinde, döviz kurlarındaki yükselişin ivme kazanması sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkılaştırma adımlarına devam ettiği görüldü. TCMB, dün bankaların fonlama maliyetini yüzde 12’lerden yüzde 12,25’e çıkaracak adımı atarken, aynı zamanda TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesine de devam etti. Buna karşın döviz kurlarındaki yükselişin sürmesi dikkati çekiyor.

PİYASALAR FED TUTANAKLARINA ODAKLANDI

Küresel piyasalar artan risk iştahı ile pozitif seyrini sürdürürken, bugün açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının yatırımcıların odağında olacağı belirtiliyor.

Uzmanlar, bugün Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşecek Türkiye, Rusya ve İran zirvesinden gelecek haberler ve açıklanacak makroekonomik verilerin takip edileceğini, akşam saatlerinde yayımlanacak Fed tutanaklarının ise küresel risk iştahı üzerinde belirleyici olacağını kaydetti. Soçi’den gelecek Suriye ile ilgili haberlerin de jeopolitik risk algısı üzerinde etkili olabileceği öngörülüyor.

Ana Sayfa EKONOMİ Dolar ve Euroda Yeni Rekor

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC Gazete Manşetleri 07/11/2020

KKTC GAZETE MANŞETLERİ / 25 EKİM 2021 PAZARTESİ

KKTC’de gazeteler neler yazdı? Manşetler ve detaylar neler, haberimizin detaylarında. -