27.6 C
Lefkoşa
30 Ekim 2020 Cuma

Dolardaki sert düşüş sonrası gözler fırsatçılarda

Dolardaki yükselişi bahane ederek zam yağdıran fırsatçılar, düşüşü ise fiyatlarına yansıtmıyor. Son 11 günde yaklaşık yüzde 9 değer kaybeden dolar, 10 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesi olan 5,53 liraya kadar geriledi. Ancak ‘Dolar yükseliyor’ diyerek fiyat artıranlar, şimdi zamlarını geri almıyor.

İNDİRİM BEKLENTİSİ OLUŞTU

Ağustos ortasında 6,88 lira seviyesinde bulunan, hatta düşük hacimli piyasada 7,20’yi gören dolar dün itibarıyla 5,55 liraya geriledi. Ekim ayında Türk Lirası, gelişmiş para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimi olmasıyla son 2 ayda dolar karşısında yüzde 20 değer kazandı. Böylece Ağustos itibarıyla kurdaki hareketi gerekçe göstererek ürün ve hizmetlerine yüksek oranda zam yapan firmaların indirim yapması yönünde bir beklenti oluşmaya başladı.

BU İŞ RANTA ÇEVRİLMEMELİ

TESK Başkanı Bendevi Palandöken de “Döviz kurunun yükselişine göre zam yapanlar, yine döviz kurunun düşüşüne göre indirime gitmeli ve bu iş ranta çevrilmemeli” dedi. Palandöken, döviz kurlarının yükselişiyle ürünlerine anında zam yapanların, döviz düştüğü zaman aynı hızla indirime gitmediğine dikkati çekti.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER YÜKSELDİ

Yaşanan gelişmelere sosyal medyadan da tepkiler yükseldi. İşte sosyal medyadaki yorumlardan bazıları:

– Doların düşmesiyle ne bebek bezinde ne de mamasında değişiklik oldu. Daha fazla fiyatlara alıyoruz.

– Zamcılar Türk kahvesine bile zam yaptı. Paket kahve 3 liradan 5 liraya çıktı. Neymiş dolar artmış, maliyetler artmış. Eee peki şimdi niye indirmiyorsunuz.

– Bırakın artışları geri almayı, hala zamlara devam ediyorlar. 2 gün önce markette 8,95 lira olan ürün, şimdi 9,45 lira.

Ana Sayfa TÜRKİYE Dolardaki sert düşüş sonrası gözler fırsatçılarda

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Biden, ülke geneli anketlere göre yarışı Trump’ın 7,4 puan önünde götürüyor.

ANALİSTLER, BAŞKANLIK SEÇİMLERİ ÖNCESİNDEKİ ANKETLERDE JOE BİDEN ÖNDE OLSA DA ÜLKEDEKİ SEÇİM SİSTEMİ DOLAYISIYLA 3 KASIM'DA DONALD TRUMP'IN KAZANMASININ HALEN MÜMKÜN OLDUĞUNU BELİRTİYOR Abd'de Seçimlere...