16.3 C
Lefkoşa
20 Ekim 2021 Çarşamba

DP’den Barış ve Özgürlük Bayramı mesajı

1974 yılında Yunan Ordusunun gerçekleştirdiği Faşist Darbe sonrasında mutlak bir yok oluşla karşı karşıya kalan Kıbrıslı Türkler, Türk Siahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği iki aşamalı bir harekatla özgürlüğüne kavuşmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan hak ve yükümlülüklerine bağlı kalarak yapılan bu askeri operasyon, Kıbrıs’ta kalıcı bir anlaşmanın temelini oluşturmuş ve Barış Harekatı adı ile anılmayı hak etmiştir.

Özgürlüğüne kavuşan ve kalıcı bir çözüm umudunu koruyan Kıbrıs Türk Halkı, Barış Harekatı sayesinde, Kıbrıs’ın kuzeyindeki özgür ve güvenli bölgede, Kıbrıs’ın eşit haklara sahip iki Halkından biri olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Geçmişte yaşanan büyük acılar ve yapılan fedakarlıkların sonucunda elde edilen özgürlük ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni korumak, geliştirmek ve güçlendirmek, her Kıbrıslı Türk’ün hakkı ve görevidir.

Anavatan Türkiye’de silahlı bir çete tarafından teşebbüs edilen darbe ve bu girişimin bertaraf edilmesi sırasında iki yüzden fazla kardeşimizin şehadeti ve bini aşkın yaralının şifa beklemesi yaşadığımız coşkuyu gölgelemekte ve 42 yıl önceki heyecanımızı tekrar yaşamamızı engellemektedir. Cumhuriyet Hükümetinin basiretli yönetimi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğunun üst komuta kademesinin rehin alınmasına rağmen Cumhuriyete sadakatini sürdürmesi ve Türk Halkının darbecilere direnmesi sayesinde, Aziz Türk Milleti’nin özgürlüğü ve Türkiye Cumhuriyeti korunmuştur.

Barış ve Özgürlük Bayramında, özgürlüğümüz ve güvenliğimiz için can veren bütün şehitlerimizi rahmetle, kanını ve terini akıtan muharip gazileri, Varoluş Mücadelesinin önderi Dr. Fazıl KÜÇÜK, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif DENKTAŞ  ve Varoluş Mücadelesine katılan herkesi saygıyla ve hürmetle anmaktadır.

Kıbrıs Barış Harekatını gerçekleştirerek bu günü Barış ve Özgürlük Bayramını olarak kutlamamızı sağlayan, Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerine ve Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile KKTC Güvenlik Kuvvetlerine bir kez daha şükranlarımızı sunarız

 

Demokrat Parti, yurt içinde yurt dışında yaşayan bütün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının, Şehit Ailelerinin ve Gazilerin, Kahraman Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Subay, Astsubay, Erbaş ve Erlerin Barış ve Özgürlük Bayramını kutlar, Kıbrıs Türk Halkına esenlikler diler.

 

 

Ana Sayfa Genel DP'den Barış ve Özgürlük Bayramı mesajı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 18 EKİM 2021 PAZARTESİ

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...