21.3 C
Lefkoşa
31 Ekim 2020 Cumartesi

Dünya doğal felaketlerin pençesinde

Michael kasırgası ABD’nin Florida eyaletini 250 kilometre hızla vurdu. Evlerin çatıları uçtu, ağaçlar yıkıldı. Sele teslim olan bölgede 13 kişi hayatını kaybetti.

Kasırga nedeniyle 800 bin ev ve iş yeri elektriksiz kaldı. F-22 savaş uçaklarının da yer aldığı, Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü ağır zarar gördü. Tahliye edilen üssün girişinde bulunan F-15 savaş uçağı fırtınaya dayanamadı, ters döndü.

  • Michael kasırgası ABD’de 13 can aldı

Sadece kasırga değil, aşırı yağış nedeniyle ardı ardına yaşanan heyelanlar çok sayıda can aldı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bir altın madeninde kısmi çökme meydana geldi. Onlarca kişi hayatını kaybetti.

Kolombiya’da toprak kayması nedeniyle 11 kişi hayatını kaybetti. Uganda’da ise benzer bir olay yaşandı. En az 40 kişi toprak altında kaldı.

İspanya da sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin yasını tutuyor. Mayorka Adası’nda şiddetli yağışın yol açtığı selde ölen 12 kişi için 3 günlük yas ilan edildi.

1990 yılında bin kişinin ölümüne neden olan siklon fırtınası Hindistan’ın Doğu Odisha eyaletinde geçtiğimiz hafta yeniden etkisini göstermeye başladı. Sahil bölgelerinde yaşayan 300 bin kişi tahliye edildi.

  • Hindistan’da siklon fırtınası alarmı: 300 bin kişi tahliye edildi

Himalaya Dağları’nda yoğun yağışların ardından meydana gelen toprak kaymasında en az dokuz dağcı yaşamını yitirdi.

Ana Sayfa DÜNYA Dünya doğal felaketlerin pençesinde

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TC İçişleri Bakanı Soylu, Kovid-19 Testinin Pozitif Çıktığını Duyurdu

"PAZARTESİ GÜNÜ KENDİMİZİ İYİ HİSSETMEYİNCE TEKRAREN YAPTIRDIĞIMIZ TEST EŞİM, KIZIM VE BENDE POZİTİF ÇIKTI. DÜNE KADAR EVDE SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ TEDAVİ DOKTORLARIMIZIN TAVSİYESİYLE HASTANE ORTAMINA NAKLEDİLMİŞTİR" TC...