11.8 C
Lefkoşa
17 Ocak 2021 Pazar

Dünya doğal felaketlerin pençesinde

Michael kasırgası ABD’nin Florida eyaletini 250 kilometre hızla vurdu. Evlerin çatıları uçtu, ağaçlar yıkıldı. Sele teslim olan bölgede 13 kişi hayatını kaybetti.

Kasırga nedeniyle 800 bin ev ve iş yeri elektriksiz kaldı. F-22 savaş uçaklarının da yer aldığı, Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü ağır zarar gördü. Tahliye edilen üssün girişinde bulunan F-15 savaş uçağı fırtınaya dayanamadı, ters döndü.

  • Michael kasırgası ABD’de 13 can aldı

Sadece kasırga değil, aşırı yağış nedeniyle ardı ardına yaşanan heyelanlar çok sayıda can aldı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bir altın madeninde kısmi çökme meydana geldi. Onlarca kişi hayatını kaybetti.

Kolombiya’da toprak kayması nedeniyle 11 kişi hayatını kaybetti. Uganda’da ise benzer bir olay yaşandı. En az 40 kişi toprak altında kaldı.

İspanya da sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin yasını tutuyor. Mayorka Adası’nda şiddetli yağışın yol açtığı selde ölen 12 kişi için 3 günlük yas ilan edildi.

1990 yılında bin kişinin ölümüne neden olan siklon fırtınası Hindistan’ın Doğu Odisha eyaletinde geçtiğimiz hafta yeniden etkisini göstermeye başladı. Sahil bölgelerinde yaşayan 300 bin kişi tahliye edildi.

  • Hindistan’da siklon fırtınası alarmı: 300 bin kişi tahliye edildi

Himalaya Dağları’nda yoğun yağışların ardından meydana gelen toprak kaymasında en az dokuz dağcı yaşamını yitirdi.

Ana Sayfa DÜNYA Dünya doğal felaketlerin pençesinde

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ENDONEZYA’DAKİ DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 56’YA YÜKSELDİ

Endonezya'nın Sulavesi Adası'ndaki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 56'ya yükseldi. 800'den fazla da yaralı var. Endonezya, 6,2 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. 56 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi...