Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.25 Mart 2016 Cuma, 11:12

e-Tebligat uygulaması 1 Nisan’da başlıyor

Mükelleflerin kişisel verilerinin korunmasının yanı sıra tebligat süresini de ciddi oranda azaltacak olan e-Tebligat uygulaması 1 Nisan’da başlayacak.Mükelleflerin zatî verilerinin korunmasının birlikte ihbarname süresini de ağırbaşlı miktarda azaltacak bulunan e-Tebligat uygulaması 1 Nisan’da başlayacak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Vergi Usul Kanunu ve ait bildiri hükümlerine gereğince tebliği müstelzim belgelerin, mükelleflerin elektronik adreslerine bildiri edilmesi kendisine tanımlanan e-Tebligat uygulaması, fiziksel ortamda meydana getirilen ihbarname ile bire ortak kararı doğuracak.

e-Tebligat başvurusunu, mükellefler, bizzat yahut kanuncu temsilcileri marifetiyle yapabileceği kabilinden hususi mezuniyet içeren noterden gücenmiş vekaletnameyle vekili aracılığı ile de yapabilecek.

Mükellef açısından faydaları

e-Tebligat uygulamasıyla mükelleflerin bilgelik güvenliği ve zatî verilerinin korunması sağlanacak.

Belgenin arasında ne bulunduğu eller kabilinden değiştirilemeyecek. Ayrıca, fiziksel ortamda haftalarca devam eden ihbarname işlemi, acemi manzume ile saniyeler ortamında gerçekleştirilecek.

e-Tebligat sisteminde, tebligatın ne devir yapıldığı, gönderen kurumun ve alıcının kimliği, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne bulunduğu görüntülenebildiği düşüncesince rastgele ortak anlaşmazlık yaşanmayacak. Tebligatlar rastgele ortak harcama gerektirmediğinden artırım sağlanacak.

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz