21.9 C
Lefkoşa
18 Eylül 2021 Cumartesi

Engelleme Girişiminin Kıbrıs Futbol Federasyonu ile Bir İlgisi Yok

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, iddiaları doğrularken, konunun önemsenecek bir yanı olmadığının altını çizdi.

“BELEDİYE TALEBİ REDDETTİ”

Sertoğlu, kendilerine de böyle bir bilgi geldiğini fakat henüz netleşmediğini kaydederek, Birleşik Krallık Ulusal Kıbrıs Federasyonu tarafından ilgili mektubun Londra’daki Enfield Belediyesi’ne gönderildiğini, belediyenin ise bu talebi reddettiğini kaydetti. Sertoğlu, “Londra için biletlerimizi şimdiden kestik, oynanacak maçlar için hazırız” şeklinde konuştu.

ULUSLARARASI ‘GİZLİ’ TEMASLAR

Engelleme girişimlerinin Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığına da vurgu yapan Sertoğlu, Güney’den ziyade, yurtdışı temaslarıyla ilgili güzel gelişmelerin yaşandığını belirterek, gizli temaslar yürütüldüğüne dikkat çekti. KTFF Başkanı Sertoğlu, yaşanacak ‘güzel’ gelişmelere ilişkin ise “Kokusu yakında çıkar” yorumunda bulundu.

Öte yandan, yapılan engelleme girişimleri Güney Kıbrıs basınında da geniş yer buldu.

Alithia gazetesi “Yurt Dışında Yaşayan Rumlardan Kıbrıslı Türklerin Milli Takımına Fren” başlıklı haberinde, KKTC milli futbol takımının CONIFA’ya katılımının, İngiltere’de yaşayan Rumların tepkisine neden olduğunu ve bu hedefle bazı itiraz ve girişimlerde bulunulduğunu yazdı.

KARAOLİS: “KKTC’NİN TANINMADIĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİK”

Gazeteye göre “Alpha’ya” konuşan “Birleşik Krallık Ulusal Kıbrıs Federasyonu” Başkanı Hristos Karaolis, hali hazırda konuyla ilgili tepkide bulunduklarını ve her şeyden önce, bu oyunlara ev sahipliği yapacak olan Enfield Belediyesi ve diğer belediyelerle görüşerek, onları, KKTC’nin İngiliz hükümeti dahil olmak üzere, hiçbir hükümet tarafından tanınmadığı konusunda bilgilendirdiklerini iddia etti.

Bu sebepten dolayı, belediyelerin bu takımın sahalarında oynamasına izin vermemeleri gerektiğini iddia eden Karaolis, bunun Kıbrıslı Türkleri durdurma konusu olmadığını ancak onların, tanınmayan bir ülkenin bayrağı altında oynadıklarını öne sürdü.

KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasına da yer verilen haberde, Rum Futbol Federasyonu KOP’un açıklamasına da yer ayrıldı.

Gazeteye göre, KOP adına “Alpha’ya” konuşan Genel Sekreter Fivos Vakis, CONIFA’nın uluslararası açıdan tanınmadığını, yalnızca kendi üyeleri tarafından tanındığını ve FIFA’nın bu konuyla ilgili hiçbir şey yapamayacağını ifade etti.

KOP’un, futbol kulüplerinin bağlı olduğu ve futbol tüzüklerini meydana getiren “Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği” FIFA üyesi olduğunu ifade eden Vakis, FIFA ile KOP’un bu duruma müdahale edemeyeceklerini, çünkü CONIFA’yı tanımadıklarını ekledi.

Ana Sayfa Genel Engelleme Girişiminin Kıbrıs Futbol Federasyonu ile Bir İlgisi Yok

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI / 17 EYLÜL 2021 CUMA

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı-satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyesinde yer alıyor? - 17/09/2021 - Tarihinde Geçerli...