16.3 C
Lefkoşa
20 Ekim 2021 Çarşamba

Eğitim ve Yaşam Programında Bu Hafta

Söz konusu programda Özel Eğitim ele alındı

Programa Prof. Dr. Sema Kaner’in verdiği özel eğitim tanımı ile başlandı. Özel gereksinimli bireylerin çeşitli özellikleri açısından bireysel farklılık gösteren bireyler olduğunu anlatan Prof. Dr. Kaner, çocuklara bakıldığında ise zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişim farklılıklarından söz edilebildiğini dile getirdi. Prof. Dr. Kaner, bu alanlarda akranlarıyla kıyaslandığı zaman bireyin bir farklılığının söz konusu olmasıyla, bir özel gereksinimden söz etmenin mümkün olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Kaner, “Genellikle yetersizlikler akla geliyor ama bu her zaman öyle değil. Örneğin bir çocuğun öğrenme güçlüğü olabilir ya da üstün beyin gücü, yetenekleri de olabilir. Özetle bireysel farklılıkları içeriyor. O nedenle akranlarından belirgin bir farklılık ortadaysa biz bu çocuğa genellikle özel gereksinimli çocuk diyoruz.” ifadelerini kullandı. Özel gereksinimli bir bireyin nasıl farkedildiğini de anlatan Prof. Dr. Kaner, genel ölçüt olarak normal akranların gelişimsel düzeylerinin esas alındığını ve kapsamlı bir değerlendirme süreci bulunduğunu bildirdi. Bir ekip çalışması ile öncelikle bireyin özel hizmetler için uygun olup olmadığına karar verildiğini belirten Prof. Dr. Kaner, sonrasında ise eğitsel bir karar alındığını vurguladı. Prof. Dr. Kaner, bireyin destek hizmetlerinin de bu süreçten sonra verilmesi gerektiği üzerinde durdu. Konunun uzmanı tarafından alınacak destekle özel gereksinimler doğrultusunda bireyselleştirilmiş bir eğitim programının sunulması gerekliliği üzerine dikkat çeken Prof. Dr. Kaner, “Temel bir amacımız var. Özel gereksinimli bireyi toplumla kaynaştırmak. Toplumun üretken ve etkin bir bireyi haline getirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek.” ifadelerini kullandı.

 

Prof. Dr. Kaner, özel gereksinimli bireyin eğitim ile yaşam sürecinde anne ve babaların da ciddi desteğe ihtiyaç duyduğu gerçeğini de hatırlattı. Bu bağlamda aile katılımının önemi konusunda söz alan Yrd. Doç. Dr. Selma Akalın ise her çocuğun eğitiminde anne-baba katılımının önemli olduğunu, ancak özel gereksinimli çocuklar için bunun daha da önem arz ettiğini vurguladı. Özellikle erken çocukluk dönemi olan 0-3 yaş arası özel gereksinimli çocuklar için aileye uzmanlar eşliğinde eğitim ve destek verilmesi gerektiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Akalın, 3 yaş sonrası okul çağında olan özel gereksinimli bireylerin ailelerinin okulda verilen eğitimi evde de pekiştirmeleri gerektiğinin altını çizdi. Ailenin bir takım yasal hakları ve sorumlulukları bulunduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Akalın, “Erken yaşlarda hedef kitlemiz aile oluyor. Aile çevresinin çocuğa katkıları önemli. Biz okul kapsamında eğitim verebiliyoruz ancak bu öğrendiklerini evde pekiştirmesi gerekiyor. Ailenin bir takım yasal hakları ve sorumlulukları var. Eğitimi ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve yasaları bilmeli. Kararlara katılan, eğitime destek veren veya onaylamadığı şeyler için nedenlerini bildiren bir kaynak olmalı aile.” dedi. Çocuğa değerlendirme yapıldıktan sonra hazırlanacak eğitim programlarında ailenin yer almasının yasal zorunluluk olduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Akalın, ailenin alınan kararları onaylaması durumunda çalışan uzmanlara destek olması gerektiğini kaydetti.

Öğretim görevlisi Hatice Bayraklı ise, erken eğitim hakkında bilgilerini paylaştı. Bayraklı, erken eğitimin okul öncesi yani 0-6 yaş arasındaki tüm çocukları kapsadığını söyledi. Özel eğitim ve risk altındaki 0-6 yaş arası çocuklardaki erken eğitimi ele alan Bayraklı “Bazı çocuklar dünyaya gelmeden önce özel gereksinimli bireyler olabileceği önceden öğrenilmiş oluyor, bazen de risk altında olarak tanımlanan çocuklar bulunabiliyor. Bunlar örneğin erken doğan çocuk, iki buçuk kilodan az doğan çocuk, sağlık sorunları ile dünyaya gelmiş çocuklar olarak tanımlanabilir. Her hangi bir tanısı bulunmayan ama eğer hemen önleyici birşeyler yapılmazsa ileride özel gerekisinimli bireyler olma riski olan çocuklar mevcuttur.” ifadelerini kullandı. Bayraklı, 0-3 yaş arası çocuklarda ev merkezli erken eğitim uygulamaları yapıldığını, aileye eğitim verildiğini anlattı.  Erken eğitimin 3 yaştan itibaren ise kurum merkezli verilebildiğini kaydeden Bayraklı, devamında ”Sadece özel gereksiminli çocukların destek  eğitim hizmeti alabileceği kurumlar olabileceği gibi, özel gereksinimli çocukların normal gelişen akranları ile birlikte okul öncesi eğitim kurumlarında da alabileceği erken eğitim hizmetleri olmaktadır. Bizler aslında diğer çocuklarla beraber aynı eğitim kurumlarında eğitim almalarını ve çocukların gereksinimlerinin karşılanmasını istiyoruz.” dedi.

 

Eğitim ve Yaşam adlı programın söz konusu bölümü 9 Ocak 2017 Pazartesi günü, 19:15 – 20:00 saatleri arasında, BRT 2 kanalında yayınlanacaktır.

Ana Sayfa EĞİTİM Eğitim ve Yaşam Programında Bu Hafta

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 18 EKİM 2021 PAZARTESİ

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...