28.7 C
Lefkoşa
17 Eylül 2021 Cuma

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’dan açıklama

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer’in enerji kaynakları ile ilgili yaptığı konuşma üzerine söz alarak, bölgede bulunan gaz ve petrol rezervlerinin ülke için büyük bir anlamı olduğunu, çünkü hem ekonomik hem de çözüm için büyük bir etken olduğunu kaydetti.

Atun, Güney Kıbrıs’ta bugün 6. 8. ve 10. parsellerle ilgili ihalelerin değerlendirildiğini, ancak Rumların Türkiye’den araştırma gemisinin KKTC tarafına gelmesini “masadan kalkma tehdidi” olarak kullandığını, araştırmaları kendileri yaparken sorun olmadığını belirtti.

Bu durumun Kıbrıs Türk halkının haklarına müdahale, baskıcı bir egemenlik isteği olduğunu belirten Atun, çözüme inanan bir kişi olarak bu gaz rezervinin halklar için ülkenin geleceği için kullanılabilmesini arzu ettiklerini belirtti.

Türkiye ile Yunanistan’ın hem elektrikte hem doğalgazda enterkonnekte olduğunu, dünyanın gerektirdiklerini yaptıklarını ifade eden Atun, Türkiye’nin bölgede enerji merkezi ve enerji yolu olma noktasında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs’ın enerji konusunda birçok siyasi anlaşması olduğuna işaret eden Atun, İsrail veya Mısır’dan çıkacak gazın ancak Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye gitmesi durumunda ticari bakımdan kazançlı olacağına inanç belirtti.

Atun, İsrail gazının çözüm olsa da olmasa da Kıbrıs’tan geçeceğini, önemli olanın burada Kıbrıs Türk halkının söz sahibi olması olduğunu söyledi.

Ana Sayfa Genel Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'dan açıklama

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 16 Eylül 2021 Perşembe

Son 24 saatte yapılan test sayısı 13.193 olup, 74'ü yerel 97 pozitif vakaya rastlanmış, 85 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi yurt dışından gelmiştir. 19 kişi...