Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.28 Kasım 2014 Cuma, 10:14

Ekonomist Akifler’den 2015 bütçesine tepki!

Uzman Ekonomist Ünal Akifler, 2015 yılı bütçesinin yüzde 75’inin kamu personeli ve transfere ayrıldığını belirterek, öncelikli olması gereken konulara para kalmadığını söylediStar Kıbrıs’a 2015 yılı mali bütçesini değerlendiren deneyimli ekonomist Ünal Akifler, bütçenin yüzde 75’inin kamu maaşına ve transferlere gittiğini, sosyal hizmetler, sağlık gibi alanlara para kalmadığını dile getirdi. Bütçede önceliklerin yanlış olduğunu kaydeden Akifler,bütçede müşavirlere yıllık 20 milyon TL pay ayrıldığını, yaratılan müşavirler ordusuna aktarılacak payın sosyal hizmetlere verilmesi gerektiğini ifade etti.Bilinçsiz hazırlanan bütçenin çok kötü yan tesirleri olacağını kaydeden Akifler, ülke ekonomisinin rayına girmesi için adil bir vergi toplama düzeni olması gerektiğini dile getirdi.

PARANIN YARISINDAN FAZLASI KAMUYA
Uzman Ekonomist Ünal Akifler, 2015 yılı bütçesinin yüzde 75’inin kamu personeli ve transfere ayrıldığını söyledi.Bütçeyi incelediğini kaydeden Akifler, “ 2015 yılı bütçesine baktığımda yıllar boyu yanlış politikaların birikimini gördüm”dedi.Bütçenin esnekliğini kaybettiğini dile getiren Akifler, alt yapıya, sosyal hizmetlere, çevre ile ilgili işlemlere bütçe kalmadığını söyledi.Bütçenin 2014 yılı bütçesi ile aynı olduğunu, gelir seviyesinde küçük oranda artış gösterilse de bunun enflasyonla denk olduğunu kaydeden Akifler, öngörülen bütçe açığının 386 milyon TL olduğunu belirterek, bu bütçe açığının iç borçlanma ile kapatılabileceğini, böylelikle bankalardan borç alarak ödeme yapmak zorunda olan devletin borç faizinin katlanarak artacağını vurguladı.

ÖNCELİKLER FARKLI OLMALIYDI
Bütçede önceliklerin eğitim, sağlık, çevre ve sosyal hizmetler ile ilgili çalışmalara ayrılması gerektiğini ancak bu öncelikli konuların arka plana atıldığını kaydeden Akifler sözlerini şöyle sürdürdü: “Çevre çok önemlidir, en önemli ve büyük payı alması lazımdır. Turizm ülkesi olmamızdan dolayı çevrenin temizliği düzeni öncelikli konuların başında gelmelidir. İkinci olarak ise sağlık ele alınmalıdır. Sağlığa bütçede yüzde 6 pay ayrılmıştır. Hâlbuki birçok kişinin doktor eksikliğinden, personel eksikliğinden, ambulansların geç gelmesinden, sabahın erken saatlerinde kuyruğa girmekten şikâyetçidir. Bu şikâyetlerin en aza indirilmesi için sağlığa büyük bir yatırım yapılması gerekmektedir. Eğitime ayrılan yüzde 13’lük pay yerindedir. Bu pay Avrupa standartlarındadır ancak doğru kullanılması ve eğitimin sorunlarına harcanması durumunda işe yarayacaktır. En önemli hususlardan biri de sosyal devlet olma anlayışı ile hareket edilip yaşlılara, çocuklara, kadınlara, güçsüzlere yardım edilmelidir. Fakat sosyal hizmetler için bütçede pay ayrılmamıştır. Hükümet bağıranlara, grev yapanlara değil, güçsüzlere yardım etmekle sorumludur. Bu nedenle bütçe gerekli yerlere aktarılmalıdır.”

“MÜŞAVİRLERİN MAAŞI İÇİN HALK SÖĞÜŞLENİYOR”
Bütçede müşavirlere yıllık 20 milyon TL pay ayrıldığını kaydeden Akifler, bu payın gereksiz yere devletin bütçesinden çıktığını, yaratılan müşavirler ordusuna aktarılacak payın sosyal hizmetlere verilmesi gerektiğini ifade etti. Akifler, müşavirler ordusunun maaşlarının halkın cebinden çıktığını, söğüşlenen halkın yeterince sosyal yardım alamaması durumunda toplumda huzursuzluk çıkacağını dile getirdi.

“VERGİ DÜZENİNDE ADALET OLMALI”
Bilinçsiz hazırlanan bütçenin çok kötü yan tesirleri olacağını kaydeden Akifler, ülke ekonomisinin rayına girmesi için adil bir vergi toplama düzeni olması gerektiğini dile getirdi. Akifler, petrol, elektrik gibi temel tüketim maddelerinden yüksek vergi toplamaya kalkarsanız ülkeyi dünyanın en pahalı yerine çevirirsiniz. Adil bir sistem ile lüks tüketimden yüksek vergi alınarak temel ihtiyaçlar uygun seviyede tutulmalıdır” dedi. Ekonominin yüzde 60’ının kayıt dışı olduğunu savunan Akifler, ceza ve tahsil mekanizmasının yeterince çalışmadığını, birçok kurum ve kuruluşun, şahısların vergi kaçırdığını sözlerine ekledi.

Suna ERDEN – STAR KIBRIS

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz