17.9 C
Lefkoşa
30 Kasım 2021 Salı

EL-SEN’de KIBTEK’e Açıklama

Konu ile ilgili sendikadan yapılan açıklamada; “Sendikamızın özellikle terfiler konusundaki hassasiyeti Toplu İş Sözleşmesi (TİS),Toplu İş Sözleşmesi Terfi ilkeleri ve Kadro Hizmet Şemaları kurallarına uyulması konusundaki tutumu devam etmektedir. Sendikamızın KIB-TEK Yönetim Kuruluna 30.06.2016 Tarihinde yazılı bildirmesine rağmen bu konulara bir kez daha değinmek istemekteyiz.

Terfi verilmesine ilişkin kurallar TİS’de düzenlenmiş olup Terfi Komisyonu kurulmadan ve Sendikamız fiilen temsil edilmeden KIB-TEK Yönetim Kurulu olarak herhangi bir terfi veremeyeceği gibi, KIB-TEK Yönetim Kurulu ile daha önce görüşülen isimlerin sonuçlandırılması için sendikamız ile istişare edilmesi beklenirken, tarafınızdan TİS ve Kadro- Hizmet şemalarına da aykırı kararlar aldığınızı öğrenmiş bulunmaktayız” denildi.

Terfi talebine başvuruda bulunulmamasını rağmen bu tutumdaki kişi veya kişilere terfi verilmesi TİS’e aykırı olduğu ve etik olmadığı ortaya konan açıkalmada “Öte yandan Baş Mühendisliğe vekalet verilebilmesi için ilgili kişide bu mevki için aranan niteliklere sahip olup olmadığı daha dikkatli incelenmelidir. Yıllardır bir Baş Mühendis ile çalışan bir birime dönük bu uygulama girişimi bu günkü şartlara göre kabul edilemez. Kadro Hizmet Şemalarının TİS 5/22 maddesine göre sendikanın mutabakatı ile olabileceği, sendikanın onay vermediği bir düzenlemeyi işverenin tek taraflı olarak uygulayamayacağı tarafınızca da bilinmelidir.

EL-SEN, terfi konularında her adayın terfi ilkelerine uyan detayı ile şeffaf bir şekilde bilinmesini istemeye, TİS kurallarının yakın takipçisi olacağımızı bir kez yazılı olarak gereği için bilgilerinize getirme gereksinimi duymuştur.

Bu örnek bile halkımızın göz bebeği kurumun süratle ÖZERK bir Yapıya kavuşturulmasının ne kadar acil OLDUĞUNU göstermektedir. Siyasilerin etki ve karışmalarının olmayacağı, şeffaf, denetlenebilir, verimli ve halkımıza daha ucuza enerji Sağlamak ÖZERK bir KIB-TEK ile mümkündür” denildi.

Ana Sayfa Genel EL-SEN'de KIBTEK'e Açıklama

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 30 KASIM 2021 SALI

Son 24 saatte yapılan test sayısı 21.350 olup, 234'ü yerel 278 pozitif vakaya rastlanmış, 187 kişi taburcu edilmiştir. 1 kişi yurt dışından ülkemize gelmiştir. 43...