Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.24 Ekim 2018 Çarşamba, 17:03

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) önerisine 4 partiden destek

TBMM Genel Kurulu’nda, İYİ Parti’nin, emeklilikte yaşa takılanlara yönelik araştırma önergesinin bugün görüşülmesine dair grup önerisi, diğer muhalefet partilerinin de oylarıyla kabul edildi.Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin önergenin görüşülmesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

İYİ Parti’nin verdiği emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin grup önerisi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Öneri, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek komisyon kurulup kurulmayacağına karar verilecek.

​Grup önerisi üzerine konuşmalar yapılırken, AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında sık sık tartışma yaşandı. Önerinin oy çokluğuyla gündeme alınmasını muhalefet sıraları alkışlarla karşıladı.

MHP DE DESTEK VERDİ

Önerge 4 partinin oylarıyla kabul edildi.

YASANIN MECLİSTEN GEÇMESİ İÇİN KAÇ OY GEREKLİ?

Tüm muhalefet partilerinin desteğini alan önerge, Genel Kurul’dan geçti. Önümüzdeki süreçte TBMM Genel Kurulu’nda önergeye ilişkin görüşmeler yapılacak. Ardından da bir oylama daha gerçekleşecek. Bu oylamada da Genel Kurul’dan destek gelirse, emeklilikte yaşa takılanların, emekli olmalarının önü açılacak.

TBMM’deki mevcut sandalye dağılımı, AKP’nin Meclis Genel Kurulu’nda CHP-HDP-MHP ve İYİ Parti’nin birlikte destekleği herhangi bir önerge, karar ya da kanunu durdurmaya yetmiyor. 600 kişilik Meclis’te AKP’nin 295 oyu, yeterli çoğunluğu sağlayamıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur” demişti.

Sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrı hususa bakılması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, “Emeklilik için 1999 yılına kadar yalnızca hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı yeterliydi. Bu tarihte yapılan bir düzenlemeyle kademeli olarak yaş şartı da getirildi. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan dün MHP lideri Bahçeli, “Parti olarak 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’ne yönelik herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır” dedi. Bu açıklamasının ardından yeni bir açıklama daha yapan MHP lideri, “Cumhur İttifakı duruyor, yerel seçimde ittifak yok” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Yerel seçimde ittifak yok” açıklamasına yanıt verdi. Erdoğan, Cumhur İttifakı’na gölge düşmesine izin vermeyeceklerini vurguladı. “Madem yerel seçimde biz yolumuza gidiyoruz diyorlar, o zaman biz de herkes kendi yoluna diyoruz” dedi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz