8 C
Lefkoşa
27 Ocak 2021 Çarşamba

Endonezya’daki 7,5’lik deprem: 384 ölü

Associated Press’in Ulusal Afet Ajansı Yönetimi’ndeki kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre (BNPB) adanın Orta Sulawesi eyaletinde meydana gelen depremde şu ana kadar 384 kişi öldü.

Can kayıpları ve yaralı sayısına ilişkin bilgilerin sadece eyaletin başkenti Palu’yu kapsadığını vurgulayan Nugroho, Donggala bölgesinden henüz bir bilgi ulaşmadığını ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini ifade etti.

Bölgede elektrik ve internet hatlarındaki kesinti nedeniyle iletişim de sorun yaşadıklarını dile getiren Nugroho, bin 400 kişilik arama kurtarma ekibinin bölgede çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Öte yandan yetkililer, Palu’daki Mutiara SIS Al-Jufrie Havalimanı’nın uçuş pistinin 500 metrelik alanında hasar görmesinden dolayı yardım ulaştırmada kullanılabilir durumda olan 2 bin metrelik alan için daha uygun uçakların kullanılacağını duyurdu.

Donggala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Donggala ve Paulo kentlerini 3 metre yüksekliğe kadar tsunami dalgaları vurdu.

Lombok Adası’nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ile 6,9 ve 7 büyüklüğünde depremler meydana gelmiş, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti.
“Pasifik Ateş Çemberi” olarak adlandırılan deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya’da, 26 Aralık 2004’te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi ölmüştü.

Ana Sayfa DÜNYA Endonezya'daki 7,5'lik deprem: 384 ölü

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI VE YENİ ÖNLEMLER İLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR

GİRNE VE LEFKOŞA’DA BU GECE YARISINDAN İTİBAREN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK   DİĞER İLÇELERDE GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YARINDAN İTİBAREN 20.00’DE BAŞLAYARAK 05.00’DE SONA ERECEK HAFTA SONU...