Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.11 Temmuz 2018 Çarşamba, 20:42

Erdoğan: Kıbrıslı Türk Kardeşlerimizin Bizde Özel Bir Yeri Var!

Türkiye’deki benim vatandaşım, kardeşim ne kadar önemliyse, KKTC’deki kardeşlerimiz de bizim için aynı derecede önemlidir.Kıbrıs Dönüşü Mesaj Verdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden (KKTC) dönüşünde, medya temsilcilerinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye’de, Cumhurbaşkanlığı veya genel seçimlerin ardından KKTC ve Azerbaycan’a ziyaretler yapılmasının gelenek olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin yeni bir yönetim sistemine geçtiğini dile getirdi.

KKTC’yi ziyaret etmek suretiyle geleceği kararlılıkla sürdürmek istediklerini belirtti.

Erdoğan; “Çözüm İçin Elimizden Geleni Yaptık”

Türkiye’nin Kıbrıs meselesine ilişkin Birleşmiş Milletler kapsamında gerekli katkılarda bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle Kofi Annan döneminden beri işin içinde bizzat olan bir kişi, o süreci, takvimi iyi bilen bir kişi, Kıbrıs sorununu çözmek için teşvik eden benim. Annan iki kez bana geldiğinde ve ‘Artık çözemiyorum’ dediğinde, ‘Beraber girelim, Türkiye sizi mahcup etmeyecek göreceksiniz. Biz her zaman Rum kesiminin bir adım önünde olacağız’ dedim. ‘Bana bir hafta müsaade’ dediler ve bu görüşmeyi biz Davos’ta yapmıştık. Annan bir hafta süre istedi ve bir hafta sonra görüşmeler başladı. Tabii biz yine üzerimize düşeni yaptık. Bizim için en önemli macera Bürgenstock macerasıydı ve bunu ciddi manada ele aldık, maalesef yine sözlerinde durmadılar. O günden bugüne ne zaman masaya bu konu gelse Güney Kıbrıs masadan öyle ya da böyle her zaman kaçmıştır. KKTC, masadaki yerini her zaman kararlılıkla korumuştur. Türkiye garantör ülke olarak kararlı duruşunu koymuştur. Maalesef diğer garantörler aynı tavrı ortaya koymamışlardır.”

Erdoğan; “Kuzey Kıbrıs Halkının Bizde Ayrı Bir Yeri Var”

Türkiye’nin ilerleyen süreçte konumunu koruyacağını vurgulayan Erdoğan, “Nereye kadar? Buna bir cevap bulmak kolay değil. Er ya da geç Türkiye Cumhuriyeti olarak herhalde biz de bir karar vereceğiz. Olacaksa olacak. Nasıl olacak, bundan sonra bunu da siz düşünün diyeceğiz ve adımımızı da atacağız. Kuzey Kıbrıs halkının bizde özel bir yeri vardır. Türkiye’deki benim vatandaşım, kardeşim ne kadar önemliyse, KKTC’deki kardeşlerimiz de bizim için aynı derecede önemlidir. Dolayısıyla onlara elimizden gelen desteği ne kadar verdiysek, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.” mesajını verdi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz