21.9 C
Lefkoşa
18 Eylül 2021 Cumartesi

Erdoğan Kral Selman’ı karşıladı – VIDEO

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde resmi törenle karşıladı. Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne atlı kıta eşliğinde geldi. İki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, tören kıtasını selamladı.

Bu sırada iki liderin milli marşları dinlediği platforma yürüme zorluğu çeken Kral için rampa konulması dikkat çekti. Törende Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Suudi Arabistanlı yetkililer ve üst düzey bürokratlar yer aldı.

KRALA DEVLET NİŞANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi girişinde basına birlikte görüntü verdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz için Devlet Nişanı Tevcih Töreni düzenlendi.

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan Kral Selman’a Devlet Nişanı taktı. Erdoğan, Devlet Nişanı’nın yabancı devlet başkanlarına verilen Türkiye’nin en yüksek nişanı olduğunu belirterek, bu nişanın iki ülke ilişkilerinin ve dostluk bağlarının güçlenmesine yönelik gösterilen çabaların en üst düzeyde taktir edilmesinin bir sembolü olduğunu söyledi.

Kral Selman’ın bölgesel barış, güvenlik, huzur ve istikrar için bir teminat teşkil ettiğini kaydeden Erdoğan, “Değerli dostum, aziz kardeşim; Suudi Arabistan’da tahta çıktığınız günden bu yana ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkılar sağladınız. İki toplum arasında kökünü tarihten alan dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da güçlendirilmesine yönelik güçlü irade gösterdiniz. Büyük sorunlarla yüzleşen coğrafyamızda dirayetli yönteminiz, bölgesel barış, güvenlik, huzur ve istikrar için bir teminat teşkil ettiniz. Bu bakımdan ülkemizle sergilediğiniz dayanışma her türlü taktirin üzerindedir. Türkiye ve Suudi Arabistan’ın sizin desteğinizle işbirliğini daha da derinleştirmesi, bölgesel ve küresel barış için bir fırsattır. Önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki işbirliğini perçinleyecek adımları kararlılıkla atmaya devam ettireceğimize inanıyorum. Bu tarihi ziyaret ilişkilerimizin geleceğine dair verilmiş anlamlı bir mesajdır. Kadim dostluğumuzun ve kardeşliğimizin sembolü olacak bu nişanı zatıalilerine takdim etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Devlet Nişanını takmasından sonra Kral Selman, teşekkür ettikten sonra kısa bir selamlama konuşması yaptı. Kral Selman, Türk hükümeti ve halkı ile olan ilişkilerinin taktire şayan olduğunu kaydetti.

Ana Sayfa Genel Erdoğan Kral Selman'ı karşıladı - VIDEO

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI / 17 EYLÜL 2021 CUMA

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı-satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyesinde yer alıyor? - 17/09/2021 - Tarihinde Geçerli...