19 Ekim 2018 Cuma, 16:29

Erdoğan: Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir

Star Rafinerisi Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ”Bu rafineri Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor” dedi.SOCAR Star Rafinerisi Açılış Töreni İzmir’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından yapıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Sözlerimin hemen başında Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlık Günü’nü tebrik ediyorum. Star Rafinerisi’nin açılışıyla Azerbaycan’la dünyaya örnek teşkil eden ilişkilerimizi bir adım öteye taşıyoruz. Star Rafinerisi ile Azerbaycan’la kardeşlik ilişkilerimizin stratejik boyutunu daha da güçlendirmiş oluyoruz. Bu tesis enerji alanındaki dayanışmamızı güçlendirmek için uzun süredir yaptığımız çalışmaların en önemlilerinden biridir. Türkiye ile Azerbaycan’ın öncülüğünde hayata geçirdiğimiz her proje, ülkelerimizin bölgesel güç olma vasfını tahkim etmektedir. Uluslararası toplumun Karabağ meselesi başta olmak üzere dünyada ortaya çıkan haksızlıklara ‘dur’ demesini bekliyoruz.

(Doğu Akdeniz’deki gerginlik) Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına yönelik tek taraflı oldubittiler gibi başarısızlığa mahkum çeşitli girişimlerden üzüntü duyuyoruz. Bu tür dayatmalara karşı cevabımızı hem sahada hem diplomatik alanda en güçlü şekilde vermeyi sürdüreceğiz. (Doğu Akdeniz’deki kaynaklar) Ülkemiz ve kardeşlerimizi yok sayan teşebbüslerin başarı şansı olmadığını eninde sonunda tüm taraflar görecek.

Bu rafineri Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor. Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgemizin güvenliği ve istikrarının olmazsa olmaz aktörleri olduğu artık herkes tarafından kabul edilmeye başlanan bir gerçektir. Bu iki ülkenin içinde yer almadığı, rıza göstermediği, destek vermediği hiçbir proje hedefine ulaşamaz.”

ALİYEV: TÜRKİYE’NİN GÜCÜ BİZİM GÜCÜMÜZDÜR

Törende Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de bir konuşma yaptı. ”Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür” diyen Aliyev, sözlerine özetle şöyle devam etti:

”Türkiye ve Azerbaycan liderlerinden güçlü siyasi irade var. Kardeş Türkiye toprağında olmaktan memnunum. Asırlar boyu biz birlikte yaşadık bir yerde olduk. Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde dünya çapında büyük bir güce ulaştı. Türkiye dünya çapında söz sahibidir. Bu bizi çok sevindiriyor. Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür. Ben dünyada ikinci ülke tanımıyorum ki Türkiye ve Azerbaycan kadar birbirine bağlı olsunlar.”

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz