21.9 C
Lefkoşa
18 Eylül 2021 Cumartesi

Erdoğan’ın hayatını anlatam film Kıbrıs’ta çekiliyor

Film çekimleri için İskele’de bir sokak komple trafiğe kapatıldı. Film çekimleri için bölgede bulunan dükkanlarda tadilatlar başladı. Filmin senaryosuna uygun doğal yapının sağlanması ve Kasımpaşa görüntüsü verilmesi için yollara parke taşlar döşeniyor. İskeleli vatandaşlar film ekiplerinin yaptığı çalışmaları merak içerisinde izlerken özellikle önümüzdeki haftalarda film ekiplerinin motor demesi ile birlikte İskele’nin daha da hareketlenmesi bekleniyor.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını konu alan Reis Filmi’nin yapımcısı ve Evrensel Medya şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, İskele’de çekim hazırlıklarına başlanan film ile ilgili bilgileri Detay Gazetesi’ne açıkladı. Filmin Kasımpaşalı Recep bölümlerinin çekimi için Kıbrıs’ı seçtiklerini kaydeden Ali Avcı İskele’ye 4 milyon dolarlık plato kurduklarını söyledi. Avcı, “Kıbrıs’a plato kuruldu. Kasımpaşa Meydanı’nı oraya taşıdık. Yaklaşık 4 milyon dolar olarak, oraya plato kurulum bütçesi ayırdık. Oluk oluk para harcıyoruz Kıbrıs’a. Perşembe günü yönetmen dahil tüm ekibimiz Kıbrıs’a geliyor. Pazartesi günüde oyuncu kadromuzla ordayız” dedi.

KIBRIS’TAN OYUNCULAR DA OYNAYACAK

Kıbrıs’tan oyuncuların da filmde rol alacağını kaydeden Ali Avcı, İskele’de 22 Ocak’ta motor diyeceklerini kaydetti. Avcı, çekim ve kurgunun tamamlanması ile 5 Mart’ta da tüm Türkiye’de filmin vizyonunun olacağını vurguladı.
Ali Avcı, Hüdaverdi Yavuz tarafından filmin yönetmenliğinin gerçekleştirildiğini kaydetti ve yapımcılığını da kendisinin üstlendiğinin altını çizdi. Detay’a yaptığı açıklamada Avcı, “Film 1930 döneminde başlayıp Recep Tayyip Erdoğan’ın 1997’de hapishaneye girdiği döneme kadar olan hayatını konu alıyor.

ERDOĞAN’IN HAYATINDAN KESİTLER
Bir belediye Başkanı, bir AK Parti Genel Başkanı, Bir Başbakan, Bir Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ziyade Kasımpaşalı bir Tayyip Erdoğan’ı anlatmanın derdindeyiz. Siyasi ve politik bir film değil, Türkiye’nin gerçek günlerinden demokratik sürecinin işleyişini, Adnan Menderes’in idamını ve Türkçe ezan’a karşı Arapça ezan okuma mücadelesini, Recep Tayyip Erdoğan’ın Kasımpaşa günlerinden ele alan bir film olacak” yorumunda bulundu.

HAVA ŞARTLARI KIBRIS’I GÖSTERDİ

İskele’den başlamak üzere adamızda farklı yerlerde çekimleri gerçekleşecek olan Reis isimli film, yazlık sahnelerinin çok olması nedeni ile Kıbrıs’ta çekilecek. Yapımcı Avcı, “Kıbrıs’ta çekmeyi tercih ettik. Lefkoşa zaten bozulmamış dokusuyla zaten 1970’li yılları barındırıyor. Biz ufak tefek bir iki plato çalışmalarıyla orada çok rahat çalışabileceğimiz bir ortam gördük bu yüzden Kıbrıs’ı tercih ettik” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayat hikayesine odaklanan “REİS” adlı sinema filmi için çalışmalar Türkiye’de başladı. Filmimizin fragmanı internette 12 milyon defa paylaşıldı ve yüz binlerce yorum aldı. Filmin bir propaganda veya siyasi film olmayacağını ifade ederken halka, en iyi, en güzel, en objektif ve sinematografik filmi sunma hedefinde olduklarını kaydediyor.

ÇOK KONUŞULACAK
2016 yılının Mart ayında vizyona girmesi planlanan film, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını konu alan ilk kurmaca olma özelliğini de taşıyor. Geniş oyuncu kadrosu ve deneyimli bir ekiple yola çıkan “REİS”, 2016 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olacak.

1930’LARDAN 2000’Lİ YILLARA
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayat hikayesini anlatan ‘REİS’ filminde Erdoğan’ın siyaset dışı hayatı da işlenecek. Erdoğan’ın hayat hikayesinden esinlenerek hazırlanan son dönemlerin en iddialı projelerinden olduğu söylenen Reis Filmi, Türkiye’nin tarihine de alternatif bir bakış sunacak. Yasaklar, toplum çatışmaları, Türkiye’nin yaşadığı bir çok zorluk yine filmin konuları arasında olacak

İSKELE’DE YOLLAR KAPANDI
Film çekimleri için İskele’de bir sokak komple trafiğe kapatıldı. Film çekimleri için bölgede bulunan dükkanlarda tadilatlar başladı. Filmin senaryosuna uygun doğal yapının sağlanması ve Kasımpaşa görüntüsü verilmesi için yollara parke taşlar döşeniyor. İskeleli vatandaşlar film ekiplerinin yaptığı çalışmaları merak içerisinde izlerken özellikle önümüzdeki haftalarda film ekiplerinin motor demesi ile birlikte İskele’nin daha da hareketlenmesi bekleniyor.

Kaynak : Detay Gazetesi

Ana Sayfa Genel Erdoğan'ın hayatını anlatam film Kıbrıs'ta çekiliyor

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI / 17 EYLÜL 2021 CUMA

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı-satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyesinde yer alıyor? - 17/09/2021 - Tarihinde Geçerli...