20.8 C
Lefkoşa
19 Nisan 2021 Pazartesi

ERKEN SEÇİM ÇÖZÜM MÜ?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Cumhuriyet Meclisi Başkanlık seçimi iki tur yapılan oylamanın ardından sonuçsuz kalmıştır. Mevzuata göre beşinci turda çoğunluk aranmaksızın en çok oyu alan aday Meclis Başkanı seçilecektir. Ancak demokratik yöntem açısından bakıldığında tek adayın bulunduğu oylamaların dört tur sonuçsuz kalarak beşinci turda gene tek aday olan milletvekilinin seçilecek olması hiç de uygun düşmeyecektir. Bugün itibariyle sürecin ne yönde gelişeceği belirsizliğini korurken Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başkanı Ersan Saner erken seçimi gündeme getirmiştir. Bu açıklamanın ardından Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Başkanı Erhan Arıklı, erken seçimin Nisan 2021 ayı ortalarında yapılabileceği yönünde değerlendirmelerde bulunmuştur.

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı adaylık konusuna baktığımızda UBP içinde bir birlik sağlanamadığı açıkça herkes tarafından görülebilmektedir. UBP’nin bir iç meselesi olarak gözüken bir konunun erken seçime dönüştürülmesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Halihazıra Hükümeti oluşturan diğer partiler açısından Cumhuriyet Meclisi Başkan adayı konusunda problem yok iken güven oyu alabilmiş bir hükümetin büyük ortağı olan UBP’deki iç mesele yüzünden sonuçlanamıyor olmasının neticesi veya çözümü erken seçim midir?

 

1974’den bu yana seçim konusuna baktığımızda 1974-1983 arasında 7 hükümetin, 1983-2020 arasında 31 hükümet olmak üzere toplam 38 hükümetin görev yaptığını görüyoruz. 46 yılda 38 hükümet, böldüğümüzde bir hükümet ömrünün ortalama 1,2 yıl olduğunu buluyoruz. Bugünkü güncel mesele ile birlikte KKTC’de neden bu kadar sık hükümet değişikliği olduğu konusu cevaba muhtaçtır.

 

Her seçim öncesi uygulanan seçim yasakları kapsamında, vatandaşın hizmet alamaması ciddi bir sıkıntı yaratmaktadır. Gene her seçim öncesi açılan münhallere liyakata aykırı alımların yapılması ile kamu çalışan sayısının giderek artması da ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum, devlet kadrolarının şişirilmesine neden olmakta ve aslında ideal hedef olması gereken üreten toplumun gelişmesine engel olmaktadır. Bunlara ilave olarak, tüm siyasi partiler ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanı tarafından ifade edilen mevcut seçim sisteminin değiştirilmesi konusu mutlak suretle hayata geçirilmelidir. Mevcut sistemle yapılacak seçimlerden elde edilecek sonuç, mevcut sorunların çözülmesini sağlamayacaktır.

 

KKTC halkı seçimlerden bıkmıştır. Artık istikrarlı, güçlü ve uygulanabilir bir program yaratabilen, liyakata önem veren, yolsuzluklara ve talana geçit vermeyen, sosyal devlet ilkelerini eşit uygulayabilen, kamu reformunu hayata geçirmeye cesareti olan ve Cumhurbaşkanı ile uyumlu çalışan bir hükümet görmek istemektedir.

 

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı seçim süreci de çok sancılı geçmiştir. Bu seçim sürecinde mevcut partilerin taraf ve görüşleri belirgin bir şekilde ayrışmıştır. Muhtemel erken seçimde, partilere göre oluşacak oy dağılımı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından ilan edilmiş ve uygulanmakta olan iki devletli çözüm arayışının da bir anlamda referandumu niteliğini taşıyacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Bu yazı ile erken seçim yapılmasın gibi bir iddia ortaya konulması amaçlanmamaktadır. Ancak gözüken, hükümet çalışma kanallarının tıkalı olduğudur. Hükümet seçimleri cephesinde de artık radikal bir dönüşüme ihtiyaç bulunduğu aşikardır. Demokrasinin gereği her görüşün temsil edilmesidir. Ancak farklı görüşlerin bulunuyor olması, hükümet çalışmalarında hükümet dışında kalanların hükümeti oluşturanların oluşturdukları politikaların tamamına karşı olmasını gerektirmez. Asgari müştereklerde buluşulması her zaman mümkündür. İki taraf için de inatlaşmanın sonuçları ülkeye zarar verecektir. Siyasi sorumluluk bazen fedakarlık da gerektirir.

 

Mutlu, müreffeh, adil, güven ve barış içinde yaşam hepimizin arzusu, bu ortamı yaratmada yönetme yetkisini vermiş olduğumuz siyasilere büyük sorumluluk düşmektedir. Ve hatta cümleyi şöyle kurmak gerekir: Bu ortamı yaratma ve yaşatmadaki tüm sorumluluk siyasilere aittir. Artık, siyasilerden halkın göstermiş olduğu teveccühe sahip çıkarak, çıkar çatışmalarından uzak kalarak ve toplum menfaatini gözeterek hizmet etmelerini bekliyoruz.

Doç.Dr.Serdar YURTSEVER*[1]

[1]*, Rektör Yardımcısı, serdar.yurtsever@akun.edu.tr

Ana Sayfa GÜNDEM ERKEN SEÇİM ÇÖZÜM MÜ?

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GÜNEY KIBRIS KOVİD-19 GENEL DURUM / 18 NİSAN 2021 PAZAR

Üç ölüm ve 800'den fazla yeni koronavirüs vakası Rum kesiminde 59 bin 42 test yapıldı, 852 vakaya rastlandı, 3 kişi hayatını kaybetti! Güney Kıbrıs'ta son 24...

Polisiye Olaylar