28.7 C
Lefkoşa
17 Eylül 2021 Cuma

Ersoy Önder Yazdı… “İZMİR’İN MUCİZESİ”

Kaç gündür boğazımızda bir düğüm, deprem sonrası kurtarma çalışmalarını izliyoruz haberlerde.

Yıkılan apartmandan saniyeler önce çıktığı için hayatını kurtaran genç kadın, 71 yaşında hayata tutunan yaşlı amca, 14 yaşında keman çalan güzel kız, kendi görüntüsünü beton altında kamerayla çeken genç, gözlerimizi mutluluktan yaşartan birkaç örnek oldu.

Depremden 65 saat sonra enkazdan çıkarılan 3 yaşındaki Elif yavrumuz ise tam anlamıyla umudun ve mucizenin adı. Onun kurtuluşundan, o minik eli ile kurtarıcısı vasıtasıyla hayata sıkı sıkıya tutunmasından, etkilenmemek mümkün mü?

Bu doğal afette enkazdan kurtaramadıklarımız ise hepimizin yüreğini dağladı. Bir çok acılı örnek içinde 3 yaşındaki çocuğuyla birlikte hayatını kaybeden aile ve TEOG birincisi gencecik evladımızı kurtaramamış olmak, hepimizi derinden sarstı. Oysaki o gencecik aklın, bu ülke ve millet için yapacağı ne kadar çok şey vardı. Çok üzücü çok.

Bir milleti millet yapan değerler böyle zor zamanlarda daha net ortaya çıkar. Ülkü, kültür, hüzün ve sevinç birlikteliği, milleti millet yapan değerlerdir. Eğer aynı şeye üzülüyor, aynı şeye seviniyorsanız, millet olmuşsunuz demektir.

Millet olmanın ya da olamamanın, birlik beraberliğin ya da ayrılığın en bariz göstergesi böyle zamanlardaki söylemler ve davranışlarlda gizlidir.

İzmir depremi sonrası sosyal medyada yazılan iğrenç paylaşımları bu çerçeveden değerlendirmek gerekir ki, kimlerin bu milletin bir ferdi olmadığını anlamak zor olmasın.

Böyle zamanlarda, “o bunu yaptı, bu bunu yapmadı” tarzı siyasetin karşılığı yoktur, buna gerek de yoktur. Millet, kimin ne yapıp yapmadığını gayet iyi değerlendirecektir.

İnsan üstü çabalarıyla hepimizi duygulandıran ve gelecek beklentilerimizle ilgili düşüncelerimizi negatiften pozitife çeviren, tüm mülki ve mahalli yöneticilere, kamu kurum çalışanlarına, itfaiyecilere, polislere, askerlere, sağlık çalışanlarına, medya mensuplarına, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timlerine, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) çalışanlarına ve sayamadıklarımıza minnet ve şükran duygularımızı iletelim.

Kafası bulanmış, algıları yönetilmiş, kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman gören ve karşıtlarına karşı kindarlaşmışlara inat, Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti, bu tür felaketlerde gösterdiği örnek ferasetiyle, ilelebet yaşayacaktır.

Ne mutlu Türküm diyene.🇹🇷

Ana Sayfa GÜNDEM Ersoy Önder Yazdı... "İZMİR'İN MUCİZESİ"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 16 Eylül 2021 Perşembe

Son 24 saatte yapılan test sayısı 13.193 olup, 74'ü yerel 97 pozitif vakaya rastlanmış, 85 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi yurt dışından gelmiştir. 19 kişi...