Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.09 Ekim 2014 Perşembe, 22:33

Ertuğruloğlu: “Yalvaracak halimiz yok”Meclis Platformu’nu oluşturan siyasi partilerin genel başkan ve temsilcileri, bugün, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs konusundaki son gelişmeler üzerine gerçekleştirdiği görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

ERTUĞRULOĞLU: “’NE OLUR GELİN BİZİM ÇÖZÜME, ANLAŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR’ DİYE YALVARACAK HALİMİZ YOK”

UBP Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu toplantı sonrasındaki açıklamasında, Rumların, “Türk savaş gemilerinin müdahil olduğu” yalanıyla müzakere masasından çekildiğini ifade ederek, “Böyle bir olay olmamıştır” dedi.

Müzakere sürecinin tekrar hayata geçmesinin herkes tarafından arzulandığını kaydeden Tahsin Ertuğruloğlu, “UBP de bu görüşü paylaşmaktadır” dedi.

Ertuğruloğlu şöyle devam etti:

“Bizim hassasiyetle ortaya koyduğumuz farklılıkta şudur; sırf ‘müzakere süreci devam ediyor’ deme adına netice alıcı olmayan bir sürecin, önü açık şekilde 50 yıldır devam ettiği gibi 50 yıl daha devam etmesine de biz sıcak bakmıyoruz. Rum tarafı masadan çekildiyse çekildi. Ne olur gel bizim çözüme, anlaşmaya ihtiyacımız var diye yalvaracak halimiz yoktur. Gelmiyorsa gelmiyor. Sonuçta Kıbrıs Türk halkının seçeneksiz bir halk olmadığı, tek alternatifinin Rumlarla bir şekilde, aldatmaca da olsa, ortak olma gibi bir kaderi de söz konusu değildir. Rumlarla bir anlaşma seçeneklerimizden bir tanesidir. Her Kıbrıs Türkü uzlaşı ortamıyla bu adada yaşamayı ister, doğru ama bunun olması için karşı tarafın böyle bir vizyona sahip olması lazım.”

Kıbrıs Türklerin bu adada devlet sahibi egemen bir halk olduğunu söyleyen Tahsin Ertuğruloğlu, “Rum tarafı bu gerçeği kabul etmediği, kendini tek hakim, bizi de boyundurukları altına girecek etnik azınlık olarak gördükleri sürece bu adada gerçek bir anlaşmadan söz etmek söz konusu değildir” dedi.

TAK

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz