16.3 C
Lefkoşa
20 Ekim 2021 Çarşamba

EXPO 2016 Fuarı’nda KKTC Heyeti de Yer Aldı

2011 yılından itibaren hazırlıkları süren Expo 2016 Antalya’nın Aksu ilçesinde Türkiye devlet ve hükümet yetkililerinin de katılımıyla kapılarını açtı.

1120 dekarlık sergi alanında 6 ay açık kalacak Expo merkezindeki açılış törenine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere Türkiye’li bazı Bakan ve Milletvekilleri, Expo’ya katılan 52 ülkeden yabancı misyon temsilcileri, büyükelçiler, belediye başkanları ve davetliler katıldı.

Türkiye’nin bugüne kadar inşa edilen en büyük kongre merkezi konumunda , 6 bin 500 kişilik salondaki tören, İstiklal Marşı ile başladıı.

Törende Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, EXPO Antalya Ajansının Yönetim Kurulu Başkanı olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptılar.

KKTC HEYETİ AÇILIŞA KATILDI

EXPO içerisin de yer alacak KKTC bahçesi ve kültür evinin tamamlanması çalışmaları için Antalya’da bulunan KKTC heyeti de açılışta yer aldı.

Heyette; KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Mersin Eğitim ve Kültür Ateşesi Yusuf İnanıroğlu, KKTC Antalya Turizm ve Kültür temsilcisi Münir Korman,Kültür Dairesi Müdürü Aydan Başkurt, Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, Çevre Koruma Dairesinde görevli Çevre Uzmanı Servet Sarıoğlu Nazlı  ve Kültür Dairesi araştırma görevlisi Fatoş Giritli bulunuyor.

BAŞKURT: “GÜNLERDİR YOĞUN BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kültür Dairesi Müdürü Aydan Başkurt , konuyla ilgili açıklamasında, fuar içerisinde yer alan KKTC evinin tamamlanması çalışmaları için günlerdir yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Başkurt, EXPO içerisinde bir çok ülke ile birlikte KKTC’nin de kendi bitkileri ve kültürünü yansıtan bir evinin olmasının ülke tanıtımına büyük katkısı olacağını düşündüklerini söyledi.

EXPO 2016’nın önümüzdeki günlerde büyük bir Turizm potansiyeli olacağını ifade eden Başkurt, katkı koyan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

İNANIROĞLU: “GURUR VERİCİ”

KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu da konuşmasında EXPO 2016 içerisinde KKTC nin de bir evinin olmasının gurur vesilesi olduğunu belirterek ülke tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Ana Sayfa Genel EXPO 2016 Fuarı'nda KKTC Heyeti de Yer Aldı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 18 EKİM 2021 PAZARTESİ

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...