Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.23 Mart 2018 Cuma, 16:47

Facebook’a Dava

Veri ihlali iddiaları sonrası tarihinin en zor günlerini geçiren Sosyal medya devi Facebook, bir kullanıcısı ve yatırımcısı tarafından mahkemeye verildi.Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin yaklaşık 50 milyon Facebook hesabından veri topladığı ve bu verileri ABD seçimleri ve Brexit referandumunu etkilemek için kullandığı iddiasının yankıları sürüyor.

 • Sosyal medya devi Facebook, bir kullanıcısı ve yatırımcısı tarafından mahkemeye verildi. Reuters’ta yer alan habere göre, Davalar ABD’nin San Francisco ve San Jose kentlerinde açıldı.

  Aynı haberde yer alan yoruma göre, bir Facebook kullanıcısı ve yatırımcısı 20 Mart tarihinde ayrı ayrı açtıkları davalar, sosyal ağın Cambridge Analytica skandalıyla ilgili karşılaşacağı birçok başka davanın öncüsü olabilir.

 • ZUCKERBERG’DEN AÇIKLAMA

 • Veri skandalıyla ilgili Facebook hesabından “hata yaptık” açıklamasında bulunan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’den, Rusya’nın 2016’da ABD başkanlık seçimlerine karışması iddiasına ilişkin de açıklama gelmiş, Facebook’un CEO’su, şirketin seçimler sırasında sorunlara yeterince hakim olmadığını söylemişti.
 • WHATSAPP’IN KURUCUSU: FACEBOOK’U SİLİN
 • Veri ihlali iddiaları sonucu sosyal medyada başlatılan ‘Delete Facebook’ (Facebook’u silin) kampanyasına WhatsApp’ın kurucusu Brian Acton da destek vermişti.

  Sosyal medya devi Facebook, 2014 yılında popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 19 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

 • CAMBRİDGE ANALYTİCA’NIN CEO’SU GÖREVDEN ALINDI
 • Sosyal medya devi Facebook’ta çok sayıda hesaba erişim sağlayarak veri ihlalinde bulunduğu öne sürülen veri analiz şirket Cambridge Analytica’nın CEO’su Nix’e görevden el çektirildi.
 • “VERİLERİ TRUMP LEHİNE KULLANDIK”
 •  

  Facebook’tan kişisel verileri izinsiz şekilde aldığı öne sürülen analiz şirketinin en tepedeki yöneticisine ait gizli çekilen görüntüler, verilerin ABD başkanlık yarışında Trump’ın lehine kullanıldığını ortaya koydu.

  (Channel 4 News’un Cambridge Analytica’nın görevden alınan Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Nix ile yaptığı gizli çekimden bir kare)

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz