8 C
Lefkoşa
9 Mart 2021 Salı

Faiz Sucuoğlu: Engelsiz Yaşam Evi Hayat Bulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu müjdeyi verdi: ‘‘Engelsiz Yaşam Evi Hayat Buluyor. Yaşam Evi’nin İkinci Etabı İçin, 23 Aralık’ta İhaleye Çıkılacak.’’
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ‘‘Özel gereksinimli bireylerin ve ailelerinin yıllardır özlemle beklediği Engelsiz Yaşam Evi hakkında açıklama yaptı ve Yaşam Evi’nin İkinci Etabı için 23 Aralık’ta ihaleye çıkılacağı müjdesini verdi.
Bakan Sucuoğlu’nun açıklaması şu şekilde:
‘‘2015 yılında temeli atılan ve bir türlü hayata geçirilemeyen Engelsiz Yaşam Evi için sona gelinmiştir. Özel gereksinimli bireylerin yaşamlarını sürdürecekleri yatılı bir merkez olma özelliğiyle; KKTC’de bir ilk olacak olan merkez; hem özel gereksinimli bireylere gündüz rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sunacak hem de özel gereksinimli vatandaşlarımızın yatılı olarak kalabileceği güvenli bir yuva olma özelliği taşıyacak.
2015 yılında temeli atılan ve iki etap olarak düşünülen projenin I.Etabı 2018 yılında Nisan ayında tamamlanmış ancak II.Etabı tamamlanamadığı için faaliyete geçememişti. Projenin ikinci etabının tamamlanması için Bakanlığımız tarafından çalışmalar tamamlanmış; keşif raporu hazırlanmış ve 23 Aralık 2020’de ihaleye çıkılması ile sona gelinmiştir. Toplumumuzda uzun süredir büyük bir özlemle beklenen bu projenin 2021 yılında da tamamlanarak binanın hizmete açılması en öncelikli hedefimizdir.
32 özel gereksinimli gence yatılı yuva olacak bu merkezden ayrıca 100 özel gereksinimli birey günlük olarak Rehabilitasyon Merkezi olarak faydalanabilecek, merkeze devam edecek farklı gelişen vatandaşlarımıza rehabilitasyon programları uygulanacak. 18 dönümlük arazi üzerinde gerçekleştirilen Proje, toplam 4500 m2 kapalı alana sahip olacak.
Proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hizmet verecektir. Engelsiz Yaşam Evi’nde yürütülecek olan hizmetlerin, özel gereksinimli gençlere kapsamlı ve çağdaş eğitim normlarına uygun bir şekilde verilmesi için, Bakanlığımız Sosyal Hizmetler Dairesi’nin Teşkilat Yasası’nda gerekli yasal düzenlemeleri yapılmıştır. Bakanlığımız, en iyi alt yapı ve çağdaş yasal mevzuatlar ile en iyi bakım ve rehabilite hizmetlerini vermeyi amaçlamaktadır.
Engelsiz Yaşam Evi ile , toplumda yaşayan farklı gelişen bireylerin hem geleceği güvence altına alınacak hem de hak ettikleri eğitime, ilgiye, sevgiye ve hayat standardına sahip olabilecekleri bir yaşam alanı oluşturulacaktır.’’
Ana Sayfa GÜNDEM Faiz Sucuoğlu: Engelsiz Yaşam Evi Hayat Bulacak

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 8 MART 2021 PAZARTESİ

Son 24 saatte yapılan test sayısı 6164 olup, 12'si yerel 17 pozitif vakaya rastlanmış, 43 kişi taburcu edilmiştir. 2 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiş,...