14.5 C
Lefkoşa
2 Mart 2021 Salı

‘Faizlerin düşmesiyle konut satışı patlar’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) repo indirimini kıvançla karşılayan ikametgâh sahası temsilcileri, bu kararın da etkisiyle satışların ikinci çeyrekten itibaren hâlâ da hızlanacağını belirtiyor.

Sektör temsilcileri, ikametgâh satışlarının geleceği ve TCMB’nin gecelik son birim fonlama repo oranını (faiz koridorunun fevk bandı) 25 temel nokta düşürmesine bağlı görüşlerini AA muhabiri ile paylaştı.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye genelinde ikametgâh satışlarının şubatta sabık senenin ayrımsız ayına gereğince yüzdelik 7 artarak 101 bin 703’e çıktığını anımsattı.

‘Yılın evvel çeyreğinden sonradan artım hızlanarak bitmeme edecek.’ diyen Ağaoğlu, Türkiye’de yaşanmış bulunan yıldırı kabil birtakım olumsuzlukların muvakkat olduğunu, terörün dünyanın rastgele durumunda yaşanabildiğini söyledi.

Ağaoğlu, faizlerin düşüşünün aşırı durumunda birlikte değişmeyen olduğunu, doğacak ay da repo indirimi beklediğini dile getirerek, ‘Faizlerin düşmesi hakkıyla durumunda oldu. Satışların hızlanmasında bunun da tesiri olacaktır. Türk insanının ikametgâh talebi aşırı fazla. Faizler aşağılık indiğinde ulaşım kolaylaşıyor. Dolayısıyla iç piyasa canlanıyor. Dışta da istem var. Bu sayede iyi rakamlar bekliyorum.’ ifadelerini kullandı.

‘Kredi repo payı yüzdelik 1’e düşerse satışlar patlar’

Konut satışlarında artışın bitmeme edeceğini özetleyen YDA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, ‘Doğru proje, akıllıca lokasyon, akıllıca firma-yatırımcı ve akıllıca fiyatlama birlikte araya erişince Türkiye’de emlak başağrısı olmaz. Satışların 1 milyon 400 bine yaklaşacağını düşünüyorum.’ niteleyerek konuştu.

Arslan, repo indiriminin aşırı artı birlikte evolüsyon bulunduğunu ve doğrudan kredilere yansımasını beklediklerini belirterek, ‘Tüketiciler maaş güven repo oranının yüzdelik 1’in altında olmasını istiyor. Yani maaş yüzdelik 0,99 güçlü olsa aşırı değişik birlikte idrak oluyor. Ben ikametgâh kredilerinin maaş yüzdelik 1’e düşmesi şeklinde ikametgâh satışlarında patlama yaşanacağını düşünüyorum. İnşallah TCMB bu repo indirimlerine tehlikesiz adımlarla bitmeme ederse yansımalarını doğrudan göreceğiz.’ görüşünü paylaştı.

‘Kredi kullanan artacaktır’

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, yatırımcının gayrimenkule hususi hevesi olduğunu, burada ikametgâh haricinde emlak ürünlerine de dikkat gösterildiğini söyledi.

Yatırımcının ‘Bir emlak alayım, envestisman olsun’ niteleyerek düşündüğünü dile getiren Torun, emlak dalının açık birlikte bölgeyi kapsadığının altını çizdi.

Torun, repo indiriminden sevinme duyduklarını vurgulayarak, ‘TCMB’nin bu açıklaması rakamsal manada olmasa da ruh bilimsel yerine önemli. Özellikle ikametgâh alıcıları düşüncesince salname yüzdelik 12-13 bulunan repo oranının yüzdelik 10’a düşmesi kol düşüncesince ehemmiyetli birlikte evolüsyon olacaktır ve ikametgâh kredisi yaygınlaşacaktır.’ ifadelerini kullandı.

‘Faiz payı evvel fırsatta yüzdelik 1,10’a düşecektir’

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Amerika Merkez Bankasının (Fed) kararından sonradan TCMB’nin de repo indirime gitmesinin önemine dikkati çekerek, ‘Bundan sonradan bankaların ikametgâh güven repo rakamlarını düşürmesini bekliyoruz.’ dedi.

Konut kredisi repo oranlarının şu anda yüzdelik 1,20’lerde bulunduğunu anımsatan Dumankaya, evvel fırsatta beklentilerinin bu oranın yüzdelik 1,10’a düşmesi bulunduğunu aktardı.

Kaynak: AA

Ana Sayfa EKONOMİ 'Faizlerin düşmesiyle konut satışı patlar'

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER 2 MART 2021 SALI

2 Mart akşamından 3 Mart sabahına kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti...