Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.23 Ekim 2018 Salı, 10:49

FBI’dan ekip geldi, belgeleri paylaştık

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Suudi Arabistan’ın geç de olsa Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü kabul etmesi önemlidir” dedi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu soruları yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu “Suudi Arabistan’ın geç de olsa Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü kabul etmesi önemlidir” açıklamasını yaptı.

Yürütülen tüm aramalarda Suudi yetkililerin de olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Türkiye, kararlı soruşturma derinleşerek devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Kaşıkçı olayında BM, uluslararası kuruluş veya mahkemenin soruşturma açması halinde Türkiye’nin iş birliği yapacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları; Uluslararası hukuk çerçevesinde işbirliği yaparız. Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan Kralı Selman’la görüştükten sonra süreç hızlandı.

Ne olduğu ortaya çıkana kadar soruşturma sürecek. Baskı Riyad’ın cinayeti kabul etmesine neden oldu. Daha önce de söyledim herhangi bir ülkeyle elimizdeki delilleri paylaşmadık ama istihbaratlar arasında görüşmeler olabilir.

Brunson sonrası ABD’yle ilikilerde yumuşama oldu ama Türkiye ile ABD ilişkileri Brunson yüzünden gerilmedi. Türkiye ABD ilişkileri, ABD’nin YPG/PKK’ya verdiği destek, Münbiç meselesi ve ABD’nin FETÖ’ye ilişkin tutumu nedeniyle gerildi.

Münbiç’te yol haritası tamamen uygulanmalı.

Türkiye’de darbe yapmış bir örgütün (FETÖ) orada barınması bizim açımızdan kabul edilemez. ABD’nin yapması gereken şey artık adım atmak.

FETO’nun iadesi için son belgeleri de Adalet Bakanlığı’na ve Dışişleri Bakanlığı’na verdik. Öte yandan ABD içerisinde FBI bir soruşturma başlattı. FBI’dan ve Dışişleri Bakanlığı’ndan bir ekip Ankara’ya geldi ve biz tüm belgeleri onlarla da paylaştık.

Rusya gördü ki YPG bir terör örgütüdür.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz