Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.09 Mart 2018 Cuma, 16:51

GAÜ Akademisyenleri, Bildirileriyle Sempozyuma Katkı Sağladılar

Geçtiğimiz günlerde, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezinde gerçeklşen III. Uluslararası KIBATEK Kıbrıs Türk Edebiyatı ve Edebiyatçıları Sempozyumuna, GAÜ Akademisyenleri çeşitli bildiriler ile katkı sağladı.Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, Gagauzya – Moldova, İran, Kazakistan, Özbekistan, Polonya ve Rusya’dan akademisyenlerin katıdığı ve 67 bildirinin sunulduğu sempozyuma, Girne Amerikan Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Elza Alışova Demirdağ, “Osman Güvenir Şiirinin Rengi; Griyle Mavi” başlıklı bildirisiyle katıldı.

Demirdağ, KKTC’nin ilk Ulusal Marşı’nın söz yazarı, şair, yazar, dramaturg ve ressam Osman Güvenir’in şiir yolculuğunu araştırarak son kitabı Griyle Mavi’deki şiirlerini renk unsuru bağlamında inceledi. Demirdağ, bildirisinde, ressam olarak üç kişisel sergi açan, iki tablosu devlet tarafından pul olarak basılan ve dünya filateli kataloglarına geçen Güvenir’in, son kitabında ressamlığının büyük etkisi olduğuna dikkat çekti.

GAÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şentaç Arı, “ Kıbrıs Türk Şiirinde Kadın” başlıklı bildirisiyle katıldı. Geçmişten günümüze kadının Kıbrıs Türk şiirine yansımalarını ele alan Arı, birçok şairden esintilerle sanatçı gözüyle kadına bakışı değerlendirdi.

Yine GAÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlilerinden Havva Çınar ve Türkiye’den doktora öğrencisi Yusuf Yaman ise, “Kıbrıs ve Türkiye Arasında Sıkışmış Bir Şair: Ali Hilmi Sedat Törel” başlıklı bildirisiyle katıldı. Uzun yıllar Türkiye’de yaşamış olan, Ali Hilmi Sedat Törel’in, Kıbrıs Türk Edebiyatındaki yeri; şiirleri aracılığıyla irdelendi. Şairin şiirleri sosyolojik bakış açısına göre değerlendirilerek, göç olgusunun şiire yansımasına dikkat çekildi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz