28.7 C
Lefkoşa
17 Eylül 2021 Cuma

“Reis” filminin çekimlerine KKTC’de başlandı

Yapımcılığını Ali Avcı’nın yaptığı film için İskele’de set kuruldu. Kasabanın eski meydanında, Erdoğan’ın gençlik yıllarının geçtiği Kasımpaşa’nın tarihi semt dokusu oluşturuldu.

Sinemasından berber dükkanına, kıraathane ve bakkalına kadar her şeyin ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü çalışmada 1960’lı yılların Türkiyesi canlandırılıyor.

İskeleli vatandaşlar film ekiplerinin yaptığı çalışmaları merak içinde izlerken, çekimlerin Gazimağusa ile Lefkoşa’da da yapılacağı belirtildi.

1930’LARDAN 1990’LI YILLARA

Son dönemlerin en iddialı projelerinden olduğu belirtilen Reis filmi, Türkiye’nin tarihine de ışık tutacak.

Erdoğan’ın gençlik dönemindeki toplumsal ve siyasi yasaklar, toplumsal çatışmalar, Türkiye’nin yaşadığı birçok zorluk yine filmin konuları arasında olacak.

Yapımcı Ali Avcı, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, filmin Kıbrıs’ta çekilmesinde iklimin ve doğal yapının etkili olduğunu söyledi.

Film setinin oluşturulması için yaklaşık iki aydır hummalı bir çalışma içinde olduklarını söyleyen Avcı, “Set ortamı hazırlandı. 365 derece kamerayı döndürdüğünüzde her tarafta 1965’e ait nüansları çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. 21 günlük bir Kıbrıs çekimimiz var. Bursa ve İstanbul çekimlerimiz var” dedi.

FİLMDE KIBRISLI OYUNCULAR DA ROL ALACAK

Ali Avcı, İskele kasabasında dönemin Kasımpaşa meydanını oluşturduklarına işaret ederek, yaklaşık 130 kişilik bir ekiple 1960’lı yılların Türkiyesini burada oluşturulan meydanda çekeceklerini anlattı. Kıbrıs’tan oyuncuların da filmde rol alacağını kaydeden Ali Avcı, Kıbrıslı Türklerin çok misafirperver olduğunu, en küçük problemde dahi evlerinin kapılarını açarak yardım elini uzattıklarını ifade etti.

Filmin çekildiği İskele kasabasının doğal bir yapısı olduğunu dile getiren Avcı, “İskele’yi bir film platosu haline getirilebilecek, kültür sanat şehri olabilecek özel bir merkez olarak gördüm” dedi.

Oyunculardan Yener Gürsoy da senaryonun çok güzel ve derin olduğunu belirterek, “Filmde dolmuş şoförü Adil’i canlandırıyorum. Gayet iyi ilk günümüz, İnşallah böyle devam eder” diye konuştu.

İsmail Hakkı da Kıbrıs’ın gerçekten güzel ve birçok manada duygusal bir yer olduğunu kaydederek, keyifli bir set ortamında ve kaliteli oyuncularla birlikte çalıştıklarını, neticesinin de güzel olacağını temenni ettiklerini söyledi.

Reis filmi 25 Mart’ta Türkiye’de, nisan ayında da tüm dünyada izleyicilerle buluşacak.

Ana Sayfa EĞİTİM “Reis" filminin çekimlerine KKTC’de başlandı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 16 Eylül 2021 Perşembe

Son 24 saatte yapılan test sayısı 13.193 olup, 74'ü yerel 97 pozitif vakaya rastlanmış, 85 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi yurt dışından gelmiştir. 19 kişi...