22.7 C
Lefkoşa
15 Haziran 2021 Salı

GECİKEN ADALET

104 emekli amiralin yayınladığı duyuru nedeniyle, içlerinden bazılarının gözaltına alınması, gözaltı süresinin uzatılma talebi, soruşturmanın bir türlü sonuçlanmaması ve gözaltındaki emekli amirallerin durumlarında devam eden belirsizlik, kamuyu bilemem ama, halkın vicdanını zedeliyor.
İktidar ve yanlıları tarafından, “darbe bildirisi”, “darbe girişimi”, “darbe teşebbüsü” vb. gibi başına darbe koyup, sonuna başka bir kelime koyarak betimlenmeye çalışılan bu hadisenin, bir an önce hukuksal çözüme ulaştırılması gerekir.
Duyurunun içeriğinden ve paylaşanların geçmiş politik, askeri ve demokratik duruşlarından da anlaşılacağı üzere, emekli amirallerin konunun uzmanı ve ülke sevdalısı olma sıfatlarıyla görüş bildirdikleri belliyken, bu duyurudan farklı manalar çıkarmak, durumdan pragmatik bir şekilde faydalanma çabasıdır. Terörle, teröristle ve darbeyle ilişki içeren herhangi bir kanıt ve suç unsuru yoksa, ki öyle olduğunu düşünüyorum, o zaman bu kişilerin hala gözaltında tutulması ve suç yaratılmaya çalışılması hukuki garabettir.
İktidar ve ortağının yoğun tepkisi ve ağır cezalandırma talebi sebebiyle, emekli amirallerin sabahın köründe, Ergenekon ve Balyoz kumpaslarındaki Fetöcü polis ve yargı mensuplarının hareketlerini anımsatacak şekilde gözaltına alınmaları ve gözaltı sürelerinin uzaması, Türkiye’de kuvvetler ayrılığının zarar görmesine sebep olmakta, yürütmenin yargı üstünde kurduğu baskı, Türkiye’nin iç ve dış dünyadaki demokratik seviyesini rencide etmektedir.
Süreçin uzamasının yürütmenin  yargıya aleni müdahalesi olarak algılanması, ne demokrasimize, ne hukukumuza, ne insan haklarına, ne Türkiye’nin içeride ve dışarıdaki imajına, ne de yeni yazılması planlanan ve tüm dinamikleri kucaklayacağı ifade edilen yeni ve sivil Anayasa’ya katkı sağlar.
Hukuksal sürecin gecikmesi ve bir türlü sonuçlanmaması yeni Anayasa’nın yazılma niyetinin daha başlamadan kadük kalmasına sebep olacaktır.
Emekli amirallerin duyurusuna mal bulmuş mağribi gibi atlayan ve bu duyuruyu asker düşmanlığına çevirenlere de hatırlatmak gerekir ki, askere düşmanlık, düşmana askerliktir.
Düşmana askerlik ise vatan hainliğidir ve gün gelir mutlaka hesabı sorulur. Vatan hainliğinin zaman aşımı olmaz.
Son söz, Millet ittifakına çağrımdır; cumhurbaşkanlığı için aday arıyorlarsa, kendisinin de arzu etmesi ve suçsuzluğunun ortaya çıkması koşuluyla, askeri/siyasi ve jeopolitik bilgi birikimi, öngörüsü, tecrübesi, FETÖ ve emperyalizmle mücadelesi, temsil kabiliyeti ve haksız hapislere atılmış olma mağduriyeti ile Mavi Vatan’ın isim babası, Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, işte kapı gibi orada durmaktadır.
Yrd.Doç.Dr. Ersoy Önder

 

Yrd. Doç. Dr. ERSOY ÖNDER

GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi

Ana Sayfa GÜNDEM GECİKEN ADALET

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI 14 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı-satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyesinde yer alıyor? - 14/06/2021 - Tarihinde Geçerli...