Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.12 Ekim 2017 Perşembe, 14:18

Girne Limanı İlgi Bekliyor

Limanda şirketlerin bilet sattıkları bina da aylardır lambalar yanmıyor.. Hava kışlayınca karanlıktasınız..HAVA ULAŞIMI GELİŞTİ DENİZ ULAŞIMI BİTTİ

Gazeteci Dilek Kırıcı  Girne’ den Taşucu’na gerçekleştirdiği yolculuğundaki izlenimleriyle Girne Limanı’nın acı tablosunu gözler önüne serdi.Liman’da bir çok sorun olduğunu vurguladı.Terminal binasında ki tuvaletlerin akşam olunca kapatıldığını, terminaldeki yalnızca bir tane olan kafeteryanın ise canı isteyince kafeteryayı açtığını, bavulların taşındığı raylı sistemin ise aylardır bozuk olduğunu belirtti.İnsanların gemi yolculuğu yapmak için bir sürü çile çektiğini anlatan Kırıcı, “Hükümet ve tabii Ulaştırma Bakanlığının bu sorunlar ne kadar umurunda bilmek istiyoruz” dedi.

Uçak yolculuğunu hem rahat hem zamandan kazanım sağlıyor fakat biletlerinin pahalı olduğu bu dönemi düşünürsek gemi yolculuğunun bu hali de çekilecek çile olmuyor.

İşte Gazeteci Dilek Kırıcı’nın Girne Taşucu İzlenimleri

Klima, soğutucu herhangi bir mekanizma yok.. Yazın öldürücü sıcağında çile çekiyorsunuz.. Binanın camları kırık ve tavanlardan beton parçaları az az üstünüze dökülüyor.
Tüm terminalde çöpler boş karton kutularına atılıyor.. Çöp atacak bir bidon bile yok..
Bilet kesilen binada tuvalet yok tuvalet ihtiyacını Tır şoförlerinden duyduğumuz kadarıyla açık havada karşılıyorlar. Terminal binasında ki tuvaletler akşam olunca kapatılıyor.
Terminalde tek olan alelade kafeterya canı isterse açıyor. Bir kahve veya bir şeyler almak isterseniz hizmet sıfır.
Limanda bavulların taşındığı raylı sistem aylardır bozuk. Herkes yükünü gemiden metrelerce sürükleye sürükleye dışarı çıkarıyor.
Gemi biletlerinde yüklerin liman işçileri tarafından taşınacağı yazsa da işçiler limanın patronu edasında sadece seyrediyorlar.

DENETİM-YATIRIM YOK.
Liman işçilerinin ve Gümrük çalışanlarının ek mesailerini gemi sahipleri ödüyor.. Akgünler Şirket Yöneticisi Mustafa Ergüven’den aldığımız bilgiye göre.. 2017’nin Ocak-Eylül aylarında Gümrük çalışanlarına 355 bin TL.. Liman çalışanlarına 547bin TL ek mesai ödendi.
Peki nedir bu ek mesai ödemelerinin şirketler tarafından yapılması.. Yaklaşık 12 yıl önce Gümrük çalışanları ve Liman işçilerinin sürekli ek mesailerinin ödenmemesi gerekçesiyle grev yapmaları ve gemilerin saatlerce hatta günlerce denizin içinde mahsur kalmaları nedeniyle şirketler “biz ödeyelim işinizi yapın” demişler.. İşte o gün bugündür şirketler devletin ödemesi gereken sorumluluğu almışlar. Şu an yolcu azlığı nedeniyle bunu karşılayamayacak durumdalar.. Gel zaman git zaman.. Hükümetler gelmiş gitmiş kimsenin umuru olmamış.. Hatta limana bile uğramamış Ulaştırma Bakanları..
Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür diyor ki.. “Bu kadar duyduklarım ve öğrendiklerimden sonra Akgünler ve diğer gemi şirketleri bu işi “vatani hizmet” olarak yaptıklarını görüyorum” diyor.

Sorunları yerinde görmek için Girne’ den Taşucu’na yola çıktık.. Lady Su gemisiyle.. Milletvekili Birikim Özgür.. Akgünler Şirket Yöneticisi Mustafa Ergüven ve Girne Liman Dairesi Başkanı Kutlu Bayramoğlu..
Büyük ve konforlu bir gemiyle yolculuk yapmak büyük keyifti.. Gemi hiç sallamadı.. Aşırı sıcaklardan uzaklaşmış olmanın hafif serinliğinde güvertede yolcular için döşenmiş koltuklarınızda 5 saatlik deniz sefası.. Öğlen 14 de çıktık yola 19.30 a doğru Gemimiz Taşucu Limanına yanaştı..
Bu arada hemen bir bilgiyi sıkıştıralım..
TAŞUCU LİMANI ÖZELLEŞTİRİLİYOR..
İhalesi sonuçlandı.. 410 milyon lirayla Metal Yapı Konu AŞ verildi. Ercan’dan bildiğimiz Taş Yapı Şirketi de ihale başvurularının içindeydi..
Lady Su gemisinin yolcu kapasitesi 560.. Gemide Tır söförleriyle birlikte 60 yolcu var.. 13 tır ve 5 salon araç.. Gerisini siz düşünün.. Bu limanlar bizim. Bu gemiler de bizim..
Peki eksik olan ne?
Hükümet ve tabii Ulaştırma Bakanlığının bu sorunlar ne kadar umurunda bilmek istiyoruz.

 

Haber : Dilek KIRICI

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz