Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.21 Ekim 2014 Salı, 06:37

CIA heyeti Güney’de!20 kişilik CIA heyeti güneyde ‘güvenlik ve terör’ konularında temaslar yapıyor

ABD İstihbarat Teşkilatı CIA’dan 20 kişilik bir heyetin gizlice Rum tarafına gittiği bildirildi. Politis “CIA Heyeti Kıbrıs’ta… Güvenlik ve Terör Konularında İşbirliği, Enerji Konuları da Masaya yatırıldı” başlıklı haberinde, CIA heyetinin Güney’e gidişinin malum nedenlerden ve konjonktür yanlış anlamalar yaratabileceğinden gizli tutulduğunu belirtti.
   Heyet başkanının Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bir araya gelerek bölge güvenliği konusunu görüşeceğini yazan gazete, Anastasiadis hükümetinden bir kaynağın CIA heyetinin Güney’e gittiği bilgisini doğruladığını, bu ziyaretin planlı ve Rum güvenlik makamlarıyla işbirliği yapılmasıyla alakalı olduğunu söylediğini yazdı.
   Gazeteye göre CIA uzmanları, Suriye ve Irak’taki gelişmeler ve Kıbrıs’ta oluşan güvenlik sorunlarıyla ilgileniyor. Gazetenin kaynağı CIA heyetinin Güney’e gidişi ile Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin faaliyetleri ile bağlantılı olmadığı söyledi, ancak Doğu Akdeniz’de yapılan sondajlara Amerikan şirketleri de katıldığını anımsattı.
   Gazete, Rum İstihbarat Teşkilatı’nın (KİP) bu hafta meclisten geçmesi beklenen yeni yasasının önemine dikkat çekerek, yeni bir döneme gireceğini, çünkü artık işleyişinin birçok yabancı istihbarat teşkilatının işleyiş modelinde olacağını yazdı.
     KİP’in, terör ve asimetrik tehditler konularında yabancı istihbarat teşkilatları ve özellikle CIA ile işbirliğinin büyük öneme sahip olduğunu, bu yolla önemli teknik bilgi sahibi olacağını da belirten gazete, buna paralel olarak çok yakında bilgileri bilimsel yönden analiz edebilecek donanıma sahip personel istihdam etmesinin beklendiğini de ekledi.
Diyalog
Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz