16.3 C
Lefkoşa
30 Kasım 2021 Salı

“Görevini Kötüye Kullanma İddiasıyla Dokunulmazlığın Kaldırılması Talebi Var”

Yedi üyeli bir komite kurulması ve komitede CTP’den Fazilet Özdenefe ve Salahi Şahiner; UBP’den Oğuzhan Hasipoğlu, Ersan Saner ve Ersin Tatar ile HP’den Gülşah Sanver Manavoğlu ve Jale Refik Rogers’ın yer alması da oy çokluğuyla kabul edildi.
ERHÜRMAN: “GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMA İDDİASIYLA DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASI TALEBİ VAR”

Konuyla ilgili söz alan Başbakan Tufan Erhürman, iç tüzüğün yasama dokunulmazlığına ilişkin maddesini okudu.

Erhürman, Başsavcılığın talebi üzerine Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılmasının talep edildiğini söyleyerek, Başsavcılığa Çaluda hakkında emir verme girişiminde bulunmadığını, bunun ispatlanması halinde tüm görevlerinden istifa edeceğini söyledi.

Başsavcılığın Çaluda hakkında görevini kötüye kullanma iddiası ile ilgili dokunulmazlığın kaldırılması talebinde bulunduğunu söyleyen Erhüman, ad-hoc komitenin tüm evrakları inceleyeceğini ve Çaluda’yı dinleyeceğini, isnadı ciddi bulursa gerekçeli rapor düzenleyip bunu Meclis Genel Kurulu’na aktaracağını belirtti.

Erhürman, geçtiğimiz yıllarda Anayasa değişikliği hazırlandığını, yasama dokunulmazlığını yumuşatan bir maddeyi de içerdiğini ancak bu Anayasa değişikliğinin reddedildiğini hatırlattı.

Talep edilenin Çaluda’ın suçlu bulunması olmadığını söyleyen Erhürman, Çaluda’nın kendini mahkeme huzurunda anlatmasına olanak sağlanmanın en doğrusu olduğunu belirtti.

ÖZGÜRGÜN: “MİLLETVEKİLLERİNİ TARTIŞTIRMAMAK GEREK, BUNA BAŞLANIRSA SİSTEM DEĞİŞİMİNE KADAR GİDİLEBİLİR”

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Anayasa değişikliğinin halktan ret oyu aldığını söyleyerek buna saygı duymak gerektiğini belirtti.

Dokunulmazlığın halk iradesini ortadan kaldırmamak için var olduğunu belirten Özgürgün, yargıdan gelecek taleplerde çok dikkatli olunması gerektiğini, milletvekillerini tartıştırmamak gerektiğini, buna başlanırsa o zaman sistemin değişimine kadar gidilebileceğini kaydetti.

“Gelinen nokta, oluşturulan hava yanlıştır” diyen Özgürgün, milletvekillerinin çok ciddi ihmali olmadığı takdirde dokunulmazlığının kaldırılmasının ve tartışılmasının doğru olmadığını söyledi.

ARIKLI: “ÇALUDA BİRİLERİNE YARDIMCI OLDU, KİMSEYİ KIRMADI… BÖYLE BİR SEBEPTEN BİR MİLLETVEKİLİNİN DOKUNULMAZLIĞINI KALDIRMAK İSTEMEK DOĞRU DEĞİL”

YDP Başkanı Erhan Arıklı, her siyasi partinin vatandaşa verdiği sözü tutması gerektiğini söyleyerek, Özersay’a yönelik, “sinekle uğraştığı, bataklığı bir kenara bıraktığı” görüşünü savundu.

Arıklı, Başsavcılık’ın önünde milyon dolarlık şaibelerin olduğu dosyaların beklediğini belirterek, Başsavcılık’a bu dosyalarla ilgili ne yapıldığının sorulması gerektiğini belirtti.

“Aytaç Çaluda birilerine yardımcı oldu, kimseyi kırmadı” diyen Arıklı, böyle bir sebepten bir milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırmak istemenin doğru olmadığını, Meclis’in itibarına sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.

Arıklı, şu anda milletvekili olmayan iki kişi hakkında yapılan başvurulardan ne sonuç elde edildiğini de sordu.

Arıklı, “YDP’nin oyu ret olacaktır” dedi.

ÖZERSAY: “MECLİS’İN İTİBARI DOKUNULMAZLIKLARLA İLGİLİ DEĞİL… VATANDAŞIN BEKLENTİSİ YASAYA UYGUN DAVRANILMASI”

Daha sonra söz alan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Meclis’in itibarının dokunulmazlıklarla ilgili olmadığını söyledi.

Yürürlükteki yasalara uyulmasına gerektiğini dile getiren Özersay, iç tüzüğe uygun şekilde davranıldığını, vatandaşın beklentisinin dokunulmazlıkların kaldırılması ve yasaya uygun davranılması olduğunu belirtti.

“HP ESKİ ULAŞTIRMA BAKANLARIYLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU”

Özersay, eski ulaştırma bakanlarıyla ilgili HP’nin suç duyurusunda bulunduğunu ve takibinin de yapılmakta olduğunu kaydetti.

Mali polisin ilgili bakanlığa giderek bilgi talep ettiğini ve bilginin polise verildiğini, tahkikat doyasının devam ettiğini söyleyen Özersay, olayın peşinin bırakılmayacağını söyledi.

Özersay, polisin süreci ileri götürmekte olduğunu, şu anki bakanın da iş birliği yaptığını ifade etti.

Toplumsal bir sorunla ilgili bir süreç bulunduğunu, bir yerden başlamak gerektiğini dile getiren Özersay, sorunları halının altına itmemek, bir yerden başlamak gerektiğini belirtti.

Özersay, iddiaya ilişkin sürecin ileri taşındığını, masumiyet karinesine inandıklarını, bunun kişisel bir mesele olarak algılanmadığını, bir yerden başlama iradesini ortaya koyduklarını ifade etti.

Özersay’ın konuşmasının ardından oylama yapıldı ve UBP Milletvekili Aytaç Çaluda’nın yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin özel bir komite oluşturulması kararı, 26 kabul 18 ret oyuyla alındı.

Ana Sayfa Genel "Görevini Kötüye Kullanma İddiasıyla Dokunulmazlığın Kaldırılması Talebi Var"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 30 KASIM 2021 SALI

Son 24 saatte yapılan test sayısı 21.350 olup, 234'ü yerel 278 pozitif vakaya rastlanmış, 187 kişi taburcu edilmiştir. 1 kişi yurt dışından ülkemize gelmiştir. 43...