25 Mart 2016 Cuma, 10:12

Gözler Mecliste

Geçtiğimiz gün Bakanlar Kurulu’ndan Meclise sevk edilen güvenlik ile ilgili 7 yasa; telefonların polis tarafındna dinlenmesi, kayda alınması, muhbirlerin ödüllendirilmesi gibi konuları gündeme getirdi.Geçtiğimiz gün Bakanlar Kurulu’ndan Meclise sevk edilen güvenlik ile ilgili 7 yasa; telefonların polis tarafındna dinlenmesi, kayda alınması, muhbirlerin ödüllendirilmesi gibi konuları gündeme getirdi.
Polis teskilatını yakından ilgilendiren ve bakanlar Kurulu tarafından Meclis’e sevk edilen Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi Yasa Tasarısı, Teknik Araçlarla İzleme Yasa Tasarısı, Polis Tarafından Kullanılan Muhbirlerin Ödüllendirilmesi Yasa Tasarısı, Kontrollü Teslimat Yasa Tasarısı, Gizli Soruşturtma Görevlendirilmesi Yasa Tasarısı, Etkin Pişmanlık Yasa Tasarısı, Ceza Değişiklik Yasa Tasarısı’nın Meclis’ten geçmesi halinde polisin, dinleme, kaydetme, muhbirleri ödüllendrme gibi konularda da faaliyet yürütmesi sağlanmış olacak…

Yenidüzen Gazetesi’nin haberine göre 7 yasa ile şunlar hayata geçebilecek;

Bazı suçlarda (terörizm, uyuşturucu, tehdit, şiddet gibi suçlarda) telefonlar polis tarafından dinlenecek ve kayda alınabilecek.

Dinleme kayıt için Başsavcı ve Başsavcı yardımcısı onay, Kaza Mahkemesi Başkanı kararı gerekecek.

Suç örgütü kurma ve yönetme, yasa dışı insan kaçakçılığı, insan ticareti ağır suç sayılacak, 15 yıla kadar hapis cezası verilecek…

Bir kişiyi zorla çalıştırmak, hizmet ettirmek, fuhuş yaptırmak veya vücut organlarının verilmesini sağlamak macıyla tehdit, baskı, zor kullanarak, ülkeye getiren, götüren, alı koyana 12 yıla kadar hapislik verilecek.

“Gizli Soruşturmacılar”, örgütlere sızacak, gözetleyecek, izleyecek, delil toplayacak.

Teknik Araçla İzleme Yasası’yla, halka açık yerlerde, iş yerlerinde yüz yüze görüşmelerde belli bir süre dinleme izleme” yapılabilecek; ses, görüntü veya GPS kaydı alınabilecek.

Polise yardımcı olan suçlulara, “etkin pişmanlık” hakkı tanınacak ve şartlı tahliye tüzüğü kuralları uygulanarak ödüllendirilecek. Polise yardım eden “muhbir” ödüllendirilecek.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz