11.8 C
Lefkoşa
17 Ocak 2021 Pazar

Halil Serenli, Köyüne Cami Yaptırıyor

Kurtuluş Muhtarı Yakup Aksüt yıllardır köye cami yapılması için çalmadık kapı bırakmazken, aslen Kurtuluşlu olup Girne’de ikamet eden Halil Serenli köyüne cami yaptırıyor.

skele bölgesine bağlı Kurtuluş köyünde ülkenin birçok köyünde olduğu gibi sorunlar yaşanıyor. Kurtuluş her zaman en yakınındaki köy olan Ergazi ile anılsa da 200 nüfusu ile sessiz ve sakin bir köy. Köylünün ise en büyük sorunlarından biri Kurtuluş’ta bir cami olmaması.


Kurutuluşlularcenazeleri için başka köy camiinde cenaze töreni düzenlemek zorunda kalırken, bayramlarda da bayram namazının kılınacağı bir cami bulunmuyor. Kurtuluş köyü muhtar Yakup Aksüt köye defalarca cami yapılması için başvuruda bulunsa da olumlu bir cevap alamazken, aslen Kurtuluşlu olup Girne’de yaşayan Halil Serenli ise köyünün sorununa derman oluyor. Hayırsever vatandaş sayesinde, muhtarlığa ait arsa içerisine cami inşaatı başlatıldı. Köy muhtarı Aksüt ise Serenli’nin bu duyarlı davranışından dolayı tüm köy halkının mutlu olduğunu dile getirdi.

SERENLİ’DEN KURTULUŞLULARA ANAHTAR TESLİM CAMİ

Kurtuluş köyü muhtarı Yakup Aksüt, iki dönemdir köyün muhtarlığını yürüttüğünü dile getirdi. Köyün nüfusunun çok fazla olmadığı için köyün ilgisiz bırakıldığını dile getiren Aksüt, göreve geldiği süre içerisinde gerek hükümete, gerek din işlerine, gerek Türkiye Büyük Elçiliği gerekse Vakıflar İdaresi’ne köye cami yapılması için defalarca müracaatta bulunduğunu kaydetti.


Caminin özellikle köyün ileri yaşlıları için büyük önem arz ettiğini belirten Aksüt, Kurtuluş’un camisi olmayak tek Türk köyü olarak anıldığını belirtti. Kurtuluşta bir cenaze olduğu zaman başka köylerin camilerinde cenaze töreni düzenlendiğini söyleyen Aksüt, Halil Serenli sayesinde köyün bu sorunundan kurtulacağına dikkat çekti. Maliyeti 75 bin TL olan cami için muhtarlığa ait arsanın kullanıldığını belirten Aksüt, caminin anahtar teslim olarak kendilerine verileceğini ifade etti. İç düzenlemesinden, bahçe düzenlemesine, halısından, klimasına kadar her şeyin hazır edilerek caminin kendilerine teslim edileceğini belirten Aksüt, cami yapımına 10 günden bu yana devam edildiğini, temel dökümü aşamasına gelindiğini aktardı.

KIRSAL KESİM ARSASI PROBLEMİNİN DE ÇÖZÜMÜ BEKLENİYOR             

Kurtuluş köyü en yakınındaki köy olan Ergazi ile birlikte anılıyor. Muhtar Yakup Aksüt, kırsal kesim arsası sorunu nedeni ile köyün gençlerinin sürekli göç ettiğini anlatırken, köyde en son 10 yıl önce kırsal kesim arsası verildiğini ancak arsaların kullanılır durumda olmadığını kaydetti. Ergazi ile Kurtuluş arasında kalan bölgede kırsal kesim arsası olabilecek 64 arsanın belirlendiğini belirten Aksüt, bu arsaların hem Kurtuluş hem de Ergazi köyü gençlerine verilebilmesi için görüşmeler yapıldığını kaydetti. Aksüt, belirlenen bölgedeki arsaların kırsal kesim arsası olarak dağıtılması ile hem göçün önleneceğini hem de her iki köyünde daha da gelişebileceğine dikkat çekti.

Kıbrıs Postası

Ana Sayfa Genel Halil Serenli, Köyüne Cami Yaptırıyor

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ENDONEZYA’DAKİ DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 56’YA YÜKSELDİ

Endonezya'nın Sulavesi Adası'ndaki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 56'ya yükseldi. 800'den fazla da yaralı var. Endonezya, 6,2 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. 56 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi...