8 C
Lefkoşa
17 Ocak 2021 Pazar

Halk Çıkmaza Girdi, Kemerler Sıkıldıkça Sıkılıyor

Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybı hızla devam ederken döviz kurlarındaki yükseliş dur durak bilmiyor.

Döviz kurlarında meydana gelen artış, Türk Lirası ödenip döviz taksiti olanların bütçesini zorluyor. Taksitlerini ödeyebilmek için dişinden tırnağından arttıran vatandaşın cebinde, ay ortasında mutfak masrafına bile yetecek kadar para kalmıyor.

Dövizdeki yukarı doğru seyir, KKTC’de döviz ile iş yapan insanların da cebini yakıyor. İthalatı döviz üzerinden yapan iş insanları, kurlardaki artışa bağlı artan maliyeti ürünün satış fiyatlarına yansıtıyor. Piyasadaki pahalılık nedeni ile vatandaş, mecburi olmadıkça ilaç bile satın almıyor. Vatandaş, ekonomik kemerini sıktıkça sıkıyor, esnaf da kan ağlıyor.

Kurlardaki yükseliş devam ediyor

KKTC’de serbest piyasada Dolar önceki gün 3.95 TL iken dün 3.98 TL’ye kadar yükseldi. Euro’nun satış fiyatı serbest piyasada önceki gün 4.63 TL, dün 4.68 TL’den işlem gördü. Serbest piyasada önceki gün 5.24 TL olan Sterlin ise dün 5.27 TL’ye çıktı.

KKTC Merkez Bankası’nın verilerine göre, 21 Kasım’da 3.89 TL’den işlem gören Dolar, dün 3.95 TL’den, 21 Kasım’da 4.58 TL’den işlem gören Euro, dün 4.64 TL’den işlem gördü.

KKTC Merkez Bankası’nın verilerine göre, Sterlin 21 Kasım’da 5.16 TL iken dün 5.25 TL’ye çıktı.

Vatandaş isyan etti

Döviz kurlarındaki artış, KKTC’de döviz ile iş yapan sektörlerin tümünü ekonomik sıkıntıya sokarken dövizdeki artıştan doğan olumsuzluklardan en büyük payı vatandaş aldı.

Ana Sayfa EKONOMİ Halk Çıkmaza Girdi, Kemerler Sıkıldıkça Sıkılıyor

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BAKANLAR KURULU TOPLANTISI TAMAMLANDI

Başbakan Ersan Saner başkanlığındaki toplantı sona erdi yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantıda, covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle alınması beklenen ek tedbirler değerlendirildi. Az sonra açıklama yapılması bekleniyor...

TRAFİK KAZASI!