Halk hükümetin kur sabitlemesini nasıl yorumladı? – VIDEO

1388 kez izlendi, 07 Eylül 2015 Pazartesi

Hükümet fiyatların kur artışından etkilenmesini azaltmak için vergi ve fonlarda 90 gün süreyle sabit kur uygulamasına gidiyor. Peki halk hükümetin bu uygulamasına bakın ne diyor?

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Kalyoncu, döviz fiyatlarındaki hareketliliğe karşı alınan tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.
Kuzey Kıbrıs’ın ithalat ağırlıklı ekonomiye sahip olduğunu belirten Kalyoncu, temel tüketim maddelerinin fiyatlarının kur artışından etkilenmesini azaltmak için vergi ve fonlarda 90 gün süreyle sabit kur uygulamasına gideceklerini duyurdu.

Kalyoncu, bu kapsamda doların 2,70, avronun 2,97 ve sterlinin 4,14 lirada sabitlendiğini söyledi.
Kur sabitlemesinin, tüm gıda, giyecek, mobil ve elektrikli eşya, ilaçlar, tarımsal gübre ve bunun gibi ithal ürünleri kapsadığına dikkati çeken Kalyoncu, sigara, alkollü içki, motorlu araçlar ile akaryakıt ürünlerinin ise kapsam dışı olduğunu kaydetti.

Başbakan Kalyoncu, kur artışı sebebiyle inşaat sektöründe yaşanacak olumsuzlukları azaltmak amacıyla tapu devir harçları ve stopajlarında da 90 gün süreyle sabit kur uygulamasına gidileceğini vurguladı. Kira sözleşmelerinde Türk lirası kullanılmasını teşvik için sözleşme bedelinin yüzde 10’u olan stopajların Türk lirası üzerinden yapılan sözleşmeler için yüzde 7’e düşürüldüğünü aktaran Kalyoncu, döviz üzerinden yapılan sözleşmelerde ise bu oranın yüzde 13’e yükseltildiğini bildirdi.
Hükümetin yapmış olduğu kur sabitleme politikasını bizde Kıbrıswebtv ekibi olarak Girne halkına sorduk. Bakalım halk Kıbrıswebtv mikrofonlarına neler söyledi….

www.kibriswebtv.com

Etiketler: Kıbrıssondakika'dan Slider Üstü
Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz