17.1 C
Lefkoşa
20 Ekim 2021 Çarşamba

Hasta Destek Birimi için çalışmalar başlıyor

“Hasta Destek Birimleri” için Sağlık Bakanı ve Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü ile EHHD yetkilileri bir araya geldi.

Sağlık hizmeti veren kuruluşlarda hasta şikayetlerinin alınması ve değerlendirilmesi konusunda İstanbul’daki örneklerini görmek üzere bir çalışma gezisi düzenlemiş ve EHHD Temsil kurulu üyeleri yanında, Baro İnsan Hakları Komitesinden iki hukukçu ve kamu hastanelerinde çalışan ve şikayet kabulleri konusunda görevlendirilebilecek 5 kamu çalışanı ile birlikte Ekim 2019’da İstanbul’a gidilmişti. Söz konusu ziyaretde Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ziyaret gerçekleştirilmiş olup hastanede faaliyet gösteren hasta hakları biriminin çalışmalarını yerinde inceleme fırsatı bulunmuştu.
Böylesi bir birimin Kıbrıs’ın kuzeyinde özellikle Lefkoşa’daki genel hastanede pilot bir çalışma olarak başlatılması için EHHD yetkilileri ve Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü Cenk Soydan’a ziyaret gerçekleştirip olası iş birliklerini görüştü.
Sağlık Bakanı Pilli, hasta destek birimlerinin önemine işaret ederek bu tür uygulamaların artık şart olduğunu belirtmiş ve hayata geçmesi için için girişim başlatmıştır.
EHHD birimde görev alacak olan personele eğitim ve danışmanlık desteği verileceğini belirtmiş olup önümüzdeki günlerde birimin detaylarını görüşmek için Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi başhekimi ile bir görüşme gerçekleştirecektir.
Ziyarette ayrıca yıllardan beridir ivedilik alamayan Hasta Hakları Yasa Tasarısı’nı da görüşme fırsatı yakalayan EHHD yetkilileri, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde söz konusu yasa tasarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış bulunmaktayız ifadelerini kullandı. Yasa tasarısı ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Ali Pilli, tasarıyı bir an önce Bakanlar Kurulu’a göndereceğini ve ivedilik kazanması için baskı oluşturacağının da sözünü verdi.

Ana Sayfa GÜNDEM Hasta Destek Birimi için çalışmalar başlıyor

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 18 EKİM 2021 PAZARTESİ

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...