19.2 C
Lefkoşa
20 Nisan 2021 Salı

‘HDP kendisini teröre ipotek etmiş bir partidir’

Başbakan Ahmet Davutoğlu: ‘HDP kendisini teröre tutu etmiş birlikte partidir. Millet iradesinin yıldırı baronları iradesi altında ezilmesine katiyen izin etmeyeceğiz. Hiç kimesne bu milletin Meclisinde anlaşılan sıfatları kullanarak, siyasa yapıyor görüntüsü altında, çoluk bebek demeden bu milletin canına kasteden birlikte yıldırı örgütünün sözcülüğünü yapamaz, yapamayacaktır.’

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin kol toplantısında icra ettiği konuşmada, millete görev uğrunda koyu birlikte hafta geçirdiklerini söyleyerek, açılışlar, asliye atma, temas, görüşme ve toplantılarla ilgilendiren bilgelik verdi.

Pazar haset gittiği Ürdün’de Hicaz Demiryolunun Amman’daki istasyonunun tamiratı düşüncesince barışma yaptıklarını anımsatan Davutoğlu, ‘Eğer birlikte numara evren harbinde Osmanlı Devletinin tasfiyesi üstüne projeler yapılmışsa, şayet kadim medeniyetimizin sonuç dayanım noktası likidasyon edilmeye çalışılmışsa tehlikesiz olun bunun gerekçelerinden birisi de İstanbul ile Medine’nin bu Hicaz kanalıyla ezel ebet kombinasyon projesiydi. O devir bunu engellediler. Bunu engel peyda etmek düşüncesince birlikte numara evren harbinde bizi o lisan coğrafyamızdan koparmaya çalıştılar. Biz demin Amman’da bu istasyonun tamiratını gerçekleştiriyoruz.’ dedi.

Hicaz Demiryolunun tamiratının, bu nesir ve ihyanın esasen karındaş coğrafyalar ortada birliğin ve beraberliğin tamiratı bulunduğunu dile getiren Davutoğlu, ‘Bizi o coğrafyalardan koparmaya çalıştılar ama tığ değme şeye karşın değme oyuna, kumpasa karşın İstanbul ile Medine arasındaki inanç, gönül, baht köprüsünü korumaya bitmeme edeceğiz.’ diyerek konuştu.

‘Onun düşüncesince yüreğimizin birlikte ½ si İstanbul’da, birlikte ½ si Medine’de, birlikte ½ si Kudüs’te, mesaimizin şişman çoğunluğu Ankara’da ama birlikte bakarsınız ayaklarımızın birisi Balkanlar’da, birisi Ortadoğu’da, birisi Kafkasya’da birisi Orta Asya’da. Ayaklarımızı o coğrafyalardan kimesne kesemeyecek’ ifadesini kullanan Davutoğlu, ‘Tarihe kaşe vururcasına ayağımızı halis muhlis lisan coğrafyasında mükemmel birlikte kararlılıkla çakılı birlikte halde tutacağız.’ değerlendirmesinde bulundu.

‘Büyüyünce Türk olacağım’

‘Bu zamanı eşikte herkesin bilincinde olması müstelzim birlikte zamanı misyonu ödeme ediyoruz’ diyen Davutoğlu, ‘Mülteciler dönerek bizlere bakıyorlar. Dost ve karındaş devletler dönerek bizlere bakıyorlar. Eğer bizim başımız dikse, vakursa, yüzümüzde istikrar ifadesi var ise onlar da ümitle doluyor. Ama bizi yeis, kötümserlik süresince görürlerse onlar da üzülüyorlar.’ dedi.

Kendisini baş döndürücü etkileyen, hafta sonu mevrut birlikte mesajı pazarlık etmek istediğini aktaran Davutoğlu, şunları söyledi:

‘Bir Doktor hanımefendi Suriyeli mültecilerle, çocuklarıyla, eğitimleriyle ilgileniyor. Bize gönderilmiş olduğu mesajda, 7-8 yaşında Suriyeli birlikte yetimin başını okşayıp, ‘okula gidiyor musun?’ diyerek soruyor. O da acemi başladığını, birlikte okulda edep bilimi bilimi gördüğünü söylüyor. ‘Büyünce ne olacaksın?’ diyerek sorduğunda, yanıtı doktor, mühendis peyda etmek değil, ‘Büyüyünce Türk olacağım’ diyor çocuk. Gözlerim yaşararak mesajı okudum. Onun kastettiği rastgele birlikte etnisite değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları süresince yurttaşlık bilinciyle birlikte araya mevrut insanoğlu camiası değil. 

Onun kafasındaki Türk, kudretli, şefkatli, ona elini uzatan, onu acıma ve şefkatle okşayan birlikte milletin adı. Onun kastettiği, o tarihe mirasa eş çıkan birlikte milletin adı. Demek istiyor ki ‘ben büyüdüğümde bu kavim kabilinden olacağım.’ Eğer tığ birlikte nesle hakeza kip olmuşsak, bugün bizlere ne kumpası kurarlarsa kursunlar ne araçlarla gelirlerse gelsinler bilsinler ki gelecek kesinlikle bizimdir, gelecek o Suriyeli babasız çocuğun kip almış olduğu bu milletindir. Biz değme adımımızla bu aşkı, sevdayı, istikbali nesir etmeye çalışıyoruz. Ürdün ziyaretimde halis muhlis bu zamanı mirası birlikte el artık düşünme ederek oraya enerjiyle gittim aşkla gittim ve artık şişman birlikte aşkla arka döndüm.’

Ürdün’de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile de birlikte konuşma yaptığını, hem diyalekt meseleleri bununla beraber evvel el Türkiye’nin ev sahipliğinde Mayıs ayında düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nin tedarik aşamalarını ele aldıklarını bildiren Davutoğlu, ‘Gördüğünüz kabilinden hem taşınmazlar süresince hem haricinde daim koyu birlikte gidiş geliş içindeyiz. Bize dur durak yok, hab namevcut daldırmak yok, bizlere dalgınlık namevcut duraksama yok. Bize cümbüş var, sevda var, yorulmamak var, istikrar var, bizlere attığı adımı Hakkın ve halkın rızası düşüncesince alaşağı etmek var.’ diyerek konuştu.

Kaynak: AA

Ana Sayfa Genel 'HDP kendisini teröre ipotek etmiş bir partidir'

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI 20 NİSAN 2021 SALI

  Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı-satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyesinde yer alıyor?   20/04/2021 - Tarihinde Geçerli...