26 Mart 2016 Cumartesi, 13:27

İhlas Koleji projelerinden TÜBİTAK zaferi

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca düzenlenen “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Marmara Bölgesi Finali’ne altı proje ile katılan Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri iki birincilik, bir ikincilik ve bir de üçüncülük alarak büyük bir başarı elde ettiler.nToplam dört gündüz süresince İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kongre Merkezi’nde 12 değişik alandan mecmu 100 plan sergilendi.

Projelerin hakem heyeti üyeleri kabilinden değerlendirilmesi kararında coğrafya branşında Dilara Kılınç ve İpek Erişen, öğretmenleri Merve Davarcı Tekin’in danışmanlığı ile hazırladıkları “Endemik Bir Tür Olan Çöven Bitkisi Kullanılarak Alternatif, Çevreci Bir Yangın Söndürme Sistemi” adlı projeleriyle bir numara oldular.

Tarih branşında da Ercüment Yavuz Korkmaz, öğretmeni Erdil İşeri danışmanlığı ile hazırladığı “Osmanlı Geleneği Işığında Yeni Bir Maarif Sistemi” adlı projesiyle bir numara oldu.

Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri birincilik düzlük bu dü plan ile Ankara’da yapılacak Türkiye Finalleri’ne iltihak hakkını kazandılar.

Yarışmada başkaca gün branşındaki projesiyle Fatma Zehra Çelik ikincilik elde ederken; toplum bilimi branşındaki projesiyle de Gökçe Can üçüncü oldu.

Yarışmada dereceye giren planların sahibi bulunan öğrencilere ödülleri İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca kabilinden verildi. Karaca icra ettiği çelimsiz konuşmada yarışmaya eklenen kâffesi öğrencileri kutlama ederken yeniçağda inovasyon ve hızla gelişen teknolojinin önemine aksan yaptı.

Yarışmanın arkası sıra aşırı bahtiyar olduklarını anlatım fail hususi Marmara Evleri İhlas Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Hamdi Özakay, dü plan ile Türkiye finallerine gideceklerini vurgulayarak, “Bu sene 6 projemizle Marmara Bölge Finali’nde İhlas Koleji’ni özümleme ettik. Şimdi dü projemizi Ankara’ya Türkiye finallerine gönderiyoruz. Orada da İhlas Koleji’ni en güzel halde özümleme edeceğiz. Bu mutluluğu bizlere yaşatan öğrencilerimizi ve müşavir öğretmenlerini kalben kutlama ediyorum” dedi.

İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hami Koç TÜBİTAK yarışmasında değerli bulunan öğrencileri ve öğretmenleri kutlama etti. Alınan sonuçların okullarındaki pedagoji bilimi sisteminin ne denli değerli bulunduğunu gösterdiğini anlatım fail Koç, “Okullarımızda öğrencilerimizi sonsuz adına araştırmaya ve üretmeye heveslendirme ediyoruz. Yarışmaya eklenen kâffesi projelerimiz öğrencilerimizin dip muayeneleri kararında ortaya çıktılar. Danışman öğretmenleri de bu süreçte onlara kere göstererek projelerinin başarıya ulaşmasında katkıda bulundular. Öğrencilerimizi aynı zamanda onlara delalet fail öğretmenlerimizi İhlas Koleji Ailesi adına kutlama ediyorum. Finale artan dü projemizin de Ankara’dan en güzel dereceyle döneceğine inanıyorum” dedi.

Kaynak: IHA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz