19.5 C
Lefkoşa
17 Mayıs 2021 Pazartesi

İNGİLİZ MAHKEMESİNDEN UBER KARARI

İngiliz mahkemesinden Uber Kararı

Akıllı telefon uygulaması üzerinden taksi hizmeti veren Uber hakkında

İngiliz mahkemesinden Uber Kararı

Akıllı telefon uygulaması üzerinden taksi hizmeti veren Uber hakkında İngiliz Yüksek Mahkemesi karar verdi. Mahkeme, tüm sürücülerini şirketin çalışanları olarak göstermesi gerektiği hükmüne vardı.

karar verdi. Mahkeme, tüm sürücülerini şirketin çalışanları olarak göstermesi gerektiği hükmüne vardı.

 

Yüksek Mahkeme, iki Uber sürücüsünün açtığı davaya ilişkin kararını açıkladı. Kararda, Uber sürücülerinin serbest meslek sahibi olarak kabul edilemeyeceği, şirketin çalışanları olarak tanımlanmaları gerektiği bildirildi.

Karar, İngiltere’de binlerce Uber sürücüsünün yıllık izin ve asgari ücret hakkı kazanacağı anlamına geliyor. Ayrıca, karar dolayısıyla Uber’in söz konusu haklara ilişkin yüklü tazminat talepleri ile karşılaşması da mümkün.

İngiltere’de Uber araçlarıyla hizmet veren iki sürücü James Farrar ve Yassen Aslam, 2016 yılı ekim ayında haklarının korunması için şirkete karşı dava açmıştı.

Uber ise İngiltere’de çalışanların haklarına ilişkin davayı üç kez kaybettikten sonra temyize götürmüştü. İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin kararı, nihai karar olması ve bağlayıcı niteliği bulunması nedeniyle önem taşıyor.

Uber’in sadece başkent Londra’da 45 bin sürücüsü bulunuyor.

 

Ana Sayfa GÜNDEM İNGİLİZ MAHKEMESİNDEN UBER KARARI

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TÜRKİYE GAZETE MANŞETLERİ 16 MAYIS 2021 PAZAR

Türkiye’de gazeteler neler yazdı? Manşetler ve detaylar neler? Gazetelerin spor sayfalarındaki detaylar ve dahası haberimizin detaylarında. -