09 Ekim 2014 Perşembe, 15:19

İNGİLTERE RUMLARA DESTEK ÇIKTI!

İngiltere:’Üzüntü duyduk’İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki araştırma faaliyetleri yapacağı duyurmasıyla Doğu Akdeniz’de gerginliğin artma riski doğuran son olaylardan ötürü üzüntü duyduğunu belirtti ve Londra’nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki egemenlik haklarını tanıdığını tekrarladı.

Britanya Dışişleri Bakanlığı’nın bir Sözcüsü, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarından doğan Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde mineral kaynaklar araştırmasını tanıyoruz ve bu kaynakların Kıbrıs’taki tüm toplumların faydası için araştırılması gerektiği yönündeki görüşümüzün aynı kaldığını ifade ederiz” dedi.

Sözcü şöyle devam etti:

“Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde araştırma faaliyetlerinde bulunacağı yönündeki duyurusu gibi son olayların gerginliğin artması riskini doğurmaktadır. Biz tüm taraflara kışkırtıcı açıklama ve faaliyetlerden kaçınmaları çağrısı yapıyoruz.”

“Bu olay, kapsamlı bir anlaşmanın öneminin altını çizmektedir. Dolayısıyla biz, çözüm müzakerelerinin başarıyla ilerleyebileceğini umut etmekteyiz. Türkiye için bir anlaşma beklentilerini desteklemede rol oynayabilecek olumlu bir rol üstlenmeye devam etmesi için bir fırsat vardır.”

Türkiye, kısa süre önce bir seyrüsefer teleks mesajı (NAVTEX) yayımlayarak denizcilere, Kıbrıs’ın güneyindeki bölgelerde, 20 Ekim-30 Aralık tarihleri arasında sismik araştırmalar yapacağından ihtiyatlı olunması tavsiyesinde bulunmuştu.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz