Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.08 Mayıs 2015 Cuma, 07:59

İngiltere seçimlerinde sürpriz sonuçlar

Birleşik Krallık’taki genel seçimlerde sandıkların TSİ 00.00’da kapanmasıyla birlikte oy sayımına geçildi. 650 bölgeden 447’sinde oylar sayıldı. Hiçbir partinin tek başına hükümet kurmasının beklenmediği seçimlerin sonucuna ışık tutabilecek ilk veriler de açıklandı. Bu sonuçlara göre, Muhafazakâr Parti ve Liberal Demokratlar yeniden koalisyon kurabiliyor.BBC, Sky News ve ITV’nin yaptırdığı sandık çıkış anketine göre; seçimlerde Başbakan David Cameron liderliğindeki merkez sağ eğilimli Muhafazakâr Parti, oylarını sürpriz biçimde artırarak 316 sandalye çıkaracak. Ankete göre, Ed Miliband liderliğindeki merkez sol eğilimli İşçi Partisi ise Avam Kamarası’ndaki 650 sandalyeden 239’unu alacak.

Sandık çıkış anketi, seçimlerden kaç milletvekili çıkaracağı en çok merak edilen partilerden biri olan İskoç Ulusal Partisi’nin ise 58 sandalye kazanacağını öngörüyor. Aynı ankete göre; koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokratlar 10, Galler Ulusal Partisi 4, Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) 2, Yeşiller 2, diğer partiler ise 19 sandalye sahibi olacak.

Bu sonuçlara göre, tek parti hükümeti için gerekli olan 326 sandalyeye çok yaklaşan Muhafazakâr Parti lideri Cameron, koalisyon arayışına gidecek.

Seçim öncesi anketlerde Muhafazakâr Parti ve İşçi Partisi kafa kafaya gösteriliyordu. Ancak sandık çıkış anketi, İşçi Partisi’ni hüsrana uğrattı. Sonuçları yorumlayan İşçi Partisi lideri Ed Miliband, “Bizim için oldukça moral bozucu ve zor bir geceydi” dedi. Seçimlerin bir diğer kaybedeni de Liberal Demokratlar oldu.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı bünyesinde barındıran Birleşik Krallık’ta, 650 seçim bölgesi bulunuyor. Ülkede Türkiye’dekinin aksine seçim barajı yok ve dar bölge sistemi uygulanıyor. Her bölgeyi temsilen bir milletvekili Avam Kamarası’na giriyor.

İŞÇİ PARTİSİ’NDE BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI
Lağvedilen parlamentonda 302 milletvekili bulunan Muhafazakar Parti, sandık çıkış anketine göre milletvekili sayısını 14 artırdı. 256 milletvekiliyle parlamentoda temsil edilen muhalefetteki İşçi Partisi ise 17 sandalye kaybetti. Liberal Demokratlar’ın da 56 sandalyeden 10’a düşmesi şaşırttı.
Muhafazakâr Parti’den milletvekili adayı olan Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, “Eğer bu anket sonucu doğruysa; bu, Muhafazakârlar için çok çok açık bir zafer. İşçi partisi içinse çok kötü bir gece” dedi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz