21.6 C
Lefkoşa
16 Nisan 2021 Cuma

‘İngiltere Türkiye’nin terörle mücadele konusunda sağlam ortağıdır’

ANKARA

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, İngiltere’nin, Türkiye’nin ilkin PKK ve DAEŞ olmak üzere terörle mücadelede en sağlam ortağı olduğunu ve olmaya bitmeme edeceğini söyledi.

İngiltere Büyükelçiliği konutunda, Ceza Adalet Sisteminde Mağdur Hakları Projesi kapanış yemeğinde mütekellim Moore, Ankara ve İstanbul’da planlı hırslı terör saldırıları ile ilişik İngiltere’nin koyu üzüntüsünü yineleyerek, saldırılarda yaşamını kaybedenlerin ailelerine dayanak ve başsağlığı, yaralılara çabuk iflah diledi.

Moore, İngiliz hükümetinin, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği desteğin altını resmetmek istediğini belirterek, “Türkiye’nin AB üyeliğinin Türkiye düşüncesince bulunduğu derece AB düşüncesince de müfit olabileceği inancındayız. Reform sürecinde ileriye attığınız değme aşama Türkiye’nin üyelik savunmasını güçlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş de, Türk ukubet ve doğruluk sistemine bağlı planlı düzeltme çalışmalarının 2005 yılından itibaren şişman nezdinde ivme kazandığını, bu kapsamda ülkenin asliye ukubet mevzuatı niteliğindeki kanunların çağcıl dünyada meri bulunan insanoğlu odaklı yaklaşımlar doğrultusunda yenilendiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızın gösterimi arsıulusal standartlara uygun, töre bilimi değerlere bağlı, sürdürülebilir, kıygın odaklı, çalışan nezdinde dayanak noktası hizmeti kurarak dünya geneline yaymaktır. Bu hedeflere erişmek düşüncesince gözaltı ile büyükelçilik ortada planlı Ceza Adalet Sisteminde Mağdur Hakları Projesi kapsamında, Türkiye’de mağdurlara verilecek desteklere bağlı kanuni düzenlemelerin oluşturulması, standartların belirlenmesi ve kurumsal farkındalığın artırılması düşüncesince mukteza faaliyetleri içeren nezdinde baş döndürücü ehemmiyetli çalıştaya baş başa imza atıldı.”

Muhabir: Fuat Kabakçı

Kaynak: AA

Ana Sayfa DÜNYA 'İngiltere Türkiye’nin terörle mücadele konusunda sağlam ortağıdır'

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 16 NİSAN 2021 CUMA

Son 24 saatte yapılan test sayısı 7890 olup, 54'ü yerel 73 pozitif vakaya rastlanmış, 50 kişi taburcu edilmiştir. 5 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiştir....