25.4 C
Lefkoşa
28 Ekim 2021 Perşembe

İpek Yolu Orkestrası’ndan Muhteşem Konser

17 – 19 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleşen Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı’nda 3 gün boyunca alanında uzman kişilerin yönetiminde 98 bildiri, 5 çalıştay ve 3 panel sunumu yanı sıra konserler de yer aldı.

 

Çok zengin bir programa sahip olan Uluslararası 3. İpek Yolu Konferansı’nda İpek Yolu Orkestrası, Bekir Küçükay Konseri, DAÜ – SEM Ada Işığı Çocuk Korosu, Gözdem İlkay Piyano Resitali, Flüt Piyano Resitali, İpek Yolu Koro Çalıştayı Final Konseri, Üç Viyolonsel ve Piyano Oda Müziği Konseri ve Kanun-Tanbur Dinletisi olmak üzere konserler dizisi de yer aldı. Ayrıca konferans süresince Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Müzik Eğitimi ve Gazi Eğitim Paneli, Yaşam Yolculuğunda Müzik, Bestecilik Yorumculuk ve Eğitimsel Çerçeveden Türkiye’de Klasik Gitar adıyla düzenlenen panellerde müzik ve müzik eğitimi ayrıntılı olarak tartışıldı.

DAÜ SEM Ada Işığı Çocuk Korosu Sahne Aldı:

DAÜ SEM Ada Işığı Çocuk Korosu konferans kapsamında konusu ‘Kıbrıs’ olan “Çocuk Şarkıları Beste Yarışması”nda sahne aldı. Başvurular arasından finale kalan 10 eser, DAÜ SEM Ada Işığı Çocuk Korosu Şefi Erkan Dağlı yönetiminde Ada Işığı Çocuk Korosu tarafından seslendirildi.

Eserler, Kıbrıs’ın doğal ve tarihi özelliklerini anlatmasının yanında Kıbrıs’ı tanıtan ve çocuk şarkıları repertuarına kazandırılan çok büyük bir değer oldu. İlk üçe giren şarkıların bestecilerine telif hakkı anlamında para ödülü de verildi. “Akdeniz’in İncisi” bestesi birinci, “Cennettir Kıbrıs’ım” bestesi ikinci ve “Kıbrıs’ta Çocuk Olmak Güzeldir” bestesi ise üçüncü oldu. Dereceye girenlere ödülleri Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından verildi. Muhteşem bir performans sergileyen Ada Işığı Çocuk Korosu, müzik otoriteleri tarafından da çok beğenildi.

İpek Yolu Orkestrası’ndan Muhteşem Konser:

Zengin program içeriği ile katılımcılara ve halka dolu dolu 3 gün yaşatılan konferansta İpek Yolu Orkestrası da muhteşem bir konser verdi. Çok başarılı bir orkestra şefi olan Turan Manafzade yönetiminde gerçekleşen konserde seslendirilen yerli ve yabancı besteler halkın beğenisini topladı.

Kapanış Oturumunda Önemli Kararlar Alındı:

Konferansın son günü olan 19 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşen kapanış oturumunda ise önemli kararlar alındı. Alınan kararlar arasında KKTC’de her düzeydeki eğitim öğretim kurumunda görev yapmakta olan müzik eğitimcileri birliğinin oluşturulması amacıyla MÜZED ile Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında işbirliği, destek ve dayanışmayı içeren çok önemli bir protokol imzalandı. Ayrıca 2020 İpekyolu Uluslararası Müzik Konferansının yeniden KKTC’de MÜZED, KKTC Müzik Eğitimi Birliği, DAÜ ve TÜRKSOY işbirliğinde yapılması kararlaştırılmıştır.

Ana Sayfa Genel İpek Yolu Orkestrası’ndan Muhteşem Konser

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 27 EKİM 2021 ÇARŞAMBA

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...