9 C
Lefkoşa
27 Ocak 2021 Çarşamba

İsrail güçleri Batı Şeria’da bir Filistinlinin evini yıktı

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerleri sabah saatlerinde El-Halil kentinin güneyindeki Ummuşşeyhan köyüne baskın düzenledi.

İsrail güçleri daha sonra köyde bulunan Mahmud Ebu Taha isimli Filistinlinin evini yıktı.

Üç yıl önce 140 metrekarelik alan üzerine inşa edilen evin boş olduğu belirtildi.

  • İsrail’den Han el-Ahmer köylülerine sert müdahale
  • İsrail Han el-Ahmer Köyüne kanalizasyon suyu pompalıyor

Ruhsatsız olduğu gerekçe gösterildi

İsrail’in daha önce, Ebu Taha’ya evin C bölgesinde “ruhsatsız olarak inşa edildiği” gerekçesiyle yıkım tebligatı gönderdiği aktarıldı.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e; yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilmiş; yüzde 61’ini oluşturan “C bölgesi”nin ise “idari yönetimi ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla “C” bölgesinde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

Ana Sayfa DÜNYA İsrail güçleri Batı Şeria'da bir Filistinlinin evini yıktı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 26 OCAK 2021 SALI

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 3665  olduğunu, 34'ü yerel 38 pozitif vakaya rastlandığını, 2 kişinin yoğun bakıma alındığını, 19...