27 Mart 2016 Pazar, 21:38

İsrail mahkemesi Akdeniz’deki gaz anlaşmasını iptal etti

İsrail Yüksek Mahkemesi, Akdeniz’de bulunan gazın çıkarılması için enerji firmaları ile imzalanan anlaşmanın “problemli” olduğuna hükmederek, mecliste yeniden görüşülmesini belirtti.KUDÜS

İsrail Yüksek Mahkemesi, hükümetin Akdeniz‘de mevcut gazın çıkarılması düşüncesince Amerikalı ve İsrailli dü erke şirketi ile imzaladığı anlaşmanın ‘problemli’ olduğuna hükmetti.

İsrail basınında arazi düzlük haberlere göre, mahkeme, Amerikan asıllı Noble erke şirketi ve İsrailli Delek grubu ile imzalanan anlaşmanın baştan görüşülmesi düşüncesince hükümete birlikte sene müddet tanıdı. Karara esbabımucibe yerine ‘anlaşmanın yönetsel hususiyet kurallarına karşıt yerine onaylanması ve bunun da Tekel Otoritesi’nin görüşlerini sınırlandırması’ gösterildi.

Mahkeme, ‘istikrar fıkrasının bitirme sahibi olunmamasına karşın geçirildiğini ve bu nedenle yasallığının bulunmadığını’ belirtti. Mahkemedeki iptidai yargıçtan dördünün ‘illegal’ bulunduğu anlamında oy kullandığı anlaşmadaki ‘istikrar fıkrası’, hükümet ve meclise ilişik anlaşmayı on sene süresince değiştirmeme koşulu getiriyor.

Yüksek Mahkeme’nin bahis konusu kararı, domestik basında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu düşüncesince ‘mağlubiyet’ yerine yorumlandı.

İsrail Yüksek Mahkemesi ülkedeki en fevk dozaj ilçe merci bulunduğu düşüncesince kararları bağlayıcı nitelikte.

Muhabir: Turgut Alp Boyraz

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz