Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.07 Ekim 2017 Cumartesi, 15:17

İştahınızı Kontrol Edin

Kilo kontrolünün en önemli adımı iştahı dizginleyebilmek. İşte iştahınızı kontrol altında tutmanızı sağlayacak öneriler…İştah kontrolü kilo kaybetmek isteyenlerin olduğu kadar kilosunu korumak ve sağlıklı beslenmeye çalışanların da dikkat ettiği ve zaman zaman zorlandıkları bir konu. Düzenli beslenme alışkanlığının iştah kontrolünü sağlayan küçük ama etkili yollarla bir araya gelmesi sonucu kişilerin aç kalma ya da açlıklarını kontrol etme gibi bir problemler ortadan kalkıyor. İşte iştah kontrolü sağlamaya yardımcı bazı yollar…

Bol su tüketin

Vücut susuz kaldığında aynı zamanda midede de bir boşluk oluşmasından dolayı açlık hissedilebilir. Yemek saatinin üzerinden çok geçmemesine rağmen açlık hissediliyorsa bunun susuzluktan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Bu yüzden besin alma düşüncesinden önce su içmek bu açlığı gidermede faydalı olabilir.

Sofradan aç kalkmayın
Sofradan yeterince doymadan kalkmak kısa sürede tekrar acıkmaya sebep olacaktır. Sofradan kalkmadan önce doyduğunuzdan emin olun ama doymak için tamamen enerjisi yüksek besinleri tercih etmeyin. Ana yemeğin yanında bolca tüketeceğiniz salata, yoğurt gibi gıdalarla doygunluğa erişmek en doğru tercih olacaktır.
Yemek yeme sürenizi uzatın
Yediğiniz besinleri bolca çiğneyerek sofrada daha uzun süre kalmaya çalışın.
Ara öğünlerle açlık hissinin gelmesine engel olun
Uzun saatler boyunca aç kalan mideyi doyurmak hem iradeniz açısından beslenme düzeninizden ödün vermenize sebep olabilir hem de doymak için gerekenden daha fazla besin tüketmeniz gerekebilir. Bu yüzden tamamen acıkmadan tüketilen sağlıklı küçük ara öğünler daha tok hissetmenize yardımcı olacaktır.
Protein yönünden zengin beslenin
Proteinler yavaş sindirildiklerinden dolayı daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olurlar.
Uyku düzeninize dikkat edin
Uykusuzluk hormonları etkiler. Bu yüzden de uykusuz kalan vücutta iştah artar. İştahı kontrol etmenin en kolay yollarından biri düzenli uyumaktır.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz